Tilbygning til Ostedhallen

 
Skal Ostedhallen udvides med en multihal bestående af hal med tre badmintonbaner, et fitnesslokale, redskabsrum og depoter, tre mødelokaler af forskellig størrelse samt kontor-faciliteter? Det mener Osted Idrætsforening og Osted Gymnastikforening!
 
De to foreninger har derfor sendt Lejre Kommune en ansøgning, hvori de nøje beskriver hvorfor en ny multihal er nødvendig i Osted og samtidig slår fast, at hallens faciliteter ikke kun er tiltænkt idrætsforeningerne i byen men til alle foreninger og organisationer i Osted og den øvrige sydlige del af Lejre Kommune.
Sammen med ansøgningen har foreningerne fået udarbejdet tegninger af hvordan de forestiller sig Ostedhallen skal se ud i fremtiden.
 
Læs ansøgningen her og se tegningerne nedenfor – klik på den for at se den forstørret.
Læs også Osted Idrætsforenings offentliggørelse af projektet i Nyhedsbrev nr. 53 her.
 
Har du spørgsmål eller kommentarer til projektet eller ideer til den kommende proces, er du velkommen til at skrive til Hovedformand Jens P. Andersen på jenspandersen@mail.dk.
 
 

Fællesmøde tirsdag d. 13. april 2010

 
 
Tegninger:
 
 
 
Stue: 1. sal: 2. sal