- Barsk lodtrækning for FCK og Kolding
Barsk lodtrækning for FCK og Kolding
Det blev til to meget svære modstandere for de danske hold, da der i dag blev trukket lod til 1/8-dels finalerne i mændenes Champions League-turnering.
FCK Håndbold får fornøjelsen af at møde THW Kiel fra Tyskland, mens KIF Kolding møder franske Montpellier med blandt andet Nikola Karabatic på holdet.
Begge de danske hold spiller den første kamp på hjemmebane i perioden den 24. til den 28. marts, mens returopgøret på udebane finder sted fra den 31. marts til den 4. april.
DHF TurneringsNyt
Turneringsnyt nr. 28 fra Klubelitesektionen er klar.
TurneringsNyt
Dommer- og kampansættelser
Med venlig hilsen
Dansk Håndbold Forbund
Holdene til VM for klubhold klar
Af: Lars Graabek, 03.03.2010
Håndbolden går nu fodbolden i bedene og afholder for første gang et VM for klubhold fra den 17. til den 21. maj i skyskraberbyen Doha i Qatar. Der er på nuværende tidspunkt fundet fire af de seks deltagende mandskaber til VM-turneringen, som IHF står bag, og som kaldes for The SuperGlobe.
Europa repræsenteres af Champions League-mestrene fra Ciudad Real, Al Sadd/Qatar stiller op som værter for turneringen, Sulaibikhat Club fra Kuwait repræsenterer Asien, mens Unopar Fel Sercomtel fra Brasilien stiller op som Sydamerikas udvalgte mandskab. De to hold fra Oceanien og Afrika findes først til april.
Den 6. marts trækkes der lod til turneringen i ørkenstaten Qatar, der skal arrangere begivenheden de næste fire år.
Jørgensen og Laen stopper på landsholdet
af: Finn T. Jensen
Efter at have benyttet sig af den landstræner-bevilligede tænkepause oven på EM i Østrig har såvel Lars Jørgensen som Torsten Laen meddelt Ulrik Wilbek, at de ikke længere er til disposition for det danske herrelandshold.
"Jeg har overvejet situationen endog meget nøje og er kommet dertil, at jeg ikke vil kunne levere en 110 procent indsats i landsholdssammenhæng frem til et eventuelt OL i London 2012 - og så vil jeg hellere sige fra nu," siger Lars Jørgensen om sin beslutning.
"For mig er det at spille på landsholdet den ultimative ære, og derfor skal det også være helhjertet - og mere til - når jeg trækker den røde trøje over hovedet," siger forsvarsspecialisten videre og understreger, at han i lighed med sin mangeårige værelseskammerat Kasper Hvidt ikke vil være blankt afvisende over for Ulrik Wilbek, hvis landsholdet en dag kommer i en situation, hvor man står og mangler lige præcis de spidskompetencer, han kan byde ind med.
Torsten Laen har været igennem overvejelser, der til forveksling ligner Lars Jørgensens, og efter 152 kampe for Danmark vil fynboen nu udelukkende koncentrere sig op opgaverne for sin tyske klub, Füchse Berlin.
"Jeg er utroligt stolt over at have repræsenteret Danmark så mange gange gennem de seneste 10 år," siger 30-årige Laen, der fik sin debut på A-landsholdet i 1999 - præcis en måned efter sin 20 års fødselsdag.
På det tidspunkt var et år ældre Lars Jørgensen allerede fast etableret på A-landsholdet med hele tre kampe på sit CV og efter kampen mod Spanien ved EM i Østrig er Jørgensen med sine 192 landskampe den 9.mest benyttede spiller på det danske herrelandshold nogensinde.
Og de to frameldinger er blevet modtaget med fuld forståelse hos landstræneren.
"Jeg synes kun, man kan have respekt for den beslutning, Laen og Jørgensen har truffet, ligesom man kun kan have beundring til overs for den indsats, de begge har ydet for det danske håndbold siden de begge debuterede i 1999," siger Ulrik Wilbek.
"International håndbold i dag er på et niveau, hvor det ikke er nok, bare at være 98% til stede. Så når Torsten Laen og Lars Jørgensen kan mærke, at de sidste marginaler mangler - ja, så er det modent og et rigtigt valg, de hver for sig har truffet."
Fakta:
Lars Jørgensen
Født: 03.02. 1978
Klub: AG Håndbold
Tidligere klubber: Fladsaa, Næstved/Herlufsholm, ROAR, Virum/Sorgenfri, BM Altea, Portland San Antonio
Landskampe/mål: A: 192/144, U: 36/103, Y: 20/68
Torsten Laen
Født: 26.11. 1979
Klub: Füchse Berlin
Tidligere klubber: Aarup, GOG, BM Ciudad Real
Landskampe/mål: A: 152/257, U: 17/13
VM-kval spilles i St. Gallen
af: Finn T. Jensen
Sporthalle Kreuzbleiche i smukt beliggende St. Gallen tæt på Bodensee kommer til at danne ramme om returopgøret mellem Danmark og Schweiz i play-off kvalifikationen til VM i herrehåndbold i Sverige 2011.
Kampen er fastsat til søndag den 20. juni klokken 16.45 og den vises på Danmarks Radio.
Den relativt nye arena har plads til 3100 tilskuere fordelt på 1600 siddepladser og 1500 ståpladser, og den er til daglig hjemmebane for St. Ottmar/St. Gallen - en traditionsrig klub, som ud over at indtage en aktuel 5. plads i den schweiziske liga, og udover i aften, fredag den 26. februar at skulle spille semifinale i den schweiziske pokalturnering ude mod Pfadi Winterthur, har dansk assistenttræner i skikkelse af Dan Hansen.
Første opgør mellem Danmark og Schweiz spilles søndag den 13. juni klokken 20.15 og vises direkte på TV 2. Spillestedet er endnu ikke fastlagt.
EHF vil have gransket Moustafa
Af: Lars Graabek, 25.02.2010
Det Europæiske Håndbold Forbund (EHF) går nu ind i sagen om Hassan Moustafa, præsidenten for Det Internationale Håndbold Forbund (IHF) og hans aflønning af medieagenturet Sportive. EHF har i et brev til IHF's ledelse opfordret til, at et uvildigt selskab reviderer IHF's økonomiske forhold og ledelsens ageren.
EHF er, ifølge deres hjemmeside, gentagne gange blevet bedt om at forholde sig til Hassan Moustafas økonomiske forbindelser, siden 'der Spiegel' afslørede, at den egyptiske præsident havde en privat kontrakt med medieagenturet Sportfive til en værdi af næsten 4,5 mio. kr. i en periode, der faldt sammen med, at Sportfive i en periode frem til udgangen af 2009 stod for salget af verdenshåndboldens tv-rettigheder.
Hassan Moustafa har straks givet udtryk for, at han er villig til at følge EHF's opfordring, så han kan få sat stop for de mange beskyldninger mod ham og hans økonomiske forhold.
Landsholdslæge: En ærgerlig udvikling
af: Finn T. Jensen
"Der skal ikke herske den mindste tvivl om, at vi i det danske herrelandsholds sundhedssektor har den dybeste medfølelse med Michael V. Knudsen og at vi inderligt håber, at hans knæoperation senere i dag, torsdag den 25. februar, forløber ukompliceret, så han slipper for efterfølgende gener og snarest muligt kan genoptage sit normale virke - ikke mindst naturligvis håndboldkarrieren."
Som alle andre implicerede er den danske landsholdslæge Steen Bo Kalms ked af den udvikling, Michael Knudsens knæskade har taget og som nu betyder, at den stærke stregspiller må opereres for en brusksamling.
"Udover at det er forfærdeligt ærgerligt, at Michael Knudsen på grund af denne operation er tvunget til at sidde uden for resten af sæsonen, kommer det overraskende for mig, at hans klub, SG Flensburg-Handewitt, har reageret så kraftigt, som tilfældet tilsyneladende er," siger Steen Bo Kalms videre.
"I landsholdsledelsen ønsker vi naturligvis ikke at fralægge os ansvar for vores spilleres helbred, og i dette tilfælde har vi efter min bedste overbevisning ikke alene handlet ansvarligt, vi har også under hele forløbet op til og under slutrunden om europamesterskaberne i Østrig været i konstant dialog med Flensburg-Handewitts læge, Hauke Mommsen," siger Steen Bo Kalms.
"Kort fortalt har Mommsen selv på baggrund af de problemer, der var med Michael Knudsens knæ i træningslejren op til EM tilset skaden i Flensburg den 14. januar. På den baggrund foretog vi i landsholdets sundhedssektor på selve ankomstdagen i Linz, den 17. januar, en MR-scanning på et lokalt hospital for at have det bedst mulige vurderingsgrundlag i forhold til, hvorvidt det var forsvarligt at lade Michael Knudsen spille eller ej."
"Denne scanning blev primært vurderet af mig og en traumatolog på hospitalet i Linz, og først næste dag udkom en beskrivelse fra sygehuset, som påviste knogleødem i laterale femuropatelarled. Der var ingen menisk eller ledbåndsskader i knæet og der blev ikke beskrevet brusklæsioner."
"Jeg sendte denne beskrivelse og min egen kommentar til Flensburgs læge samme dag på fax, og kontaktede senere samme dag Mommsen pr. telefon, hvor vi var enige om at lade Michael spille under den forudsætning, at han ikke oplevede forværring efter kampene," siger Steen Bo Kalms.
"Dagligt under EM blev Michael tilset og behandlet af erfarne fysioterapeuter og af mig. Der blev dagligt udmålt knæomfang, bevægelse og stabilitet, og der blev på intet tidspunkt konstateret forværringer. Michael blev intensivt behandlet på ikke kampdage, han bar støttende forbinding mellem kampene - ligesom han naturligvis bar knæbeskytter under kampene. Så ud fra en lægelig betragtning, har jeg svært ved at se, hvordan Michael Knudsens deltagelse i kampene kan have forværret traumatiseringen af hans knæ."
"Disse betragtninger ændrer naturligvis ikke på Michael Knudsens nuværende ulykkelige situation, men de kaster forhåbentlig et lys over, at hans knæproblemer er blevet behandlet med den største ansvarlighed under landsholdets optakt til og deltagelse i EM i januar måned," siger landsholdslæge Steen Bo Kalms.
Fuldt hus på Færøerne til U18
Af: Lars Graabek, 24.02.2010
Tre sejre ud tre mulige kunne landstræner Heine Eriksen skrive ind på kontoen efter Dame-U18's nyligt overståede træningslejr på Færøerne. De små øers A-landshold tabte med 17-34, U21-pigerne måtte lægge ryg til en basker på 20-32, mens de færøske mestre fra Stjørnan overgav sig efter 19-29 til de sejrsvante U17-europamestre.
Selv om modstanden måske ikke var benhård, fik holdet et stort udbytte af turen ifølge Heine Eriksen: "Til sommer skal vi både til VM og ungdoms-OL, så det var fremragende, at vi fik prøvet en masse spillere af. Lidt overraskende dækkede alle holdene meget offensivt, hvilket dog passer os godt i forhold til vores forberedelser. Vi arbejder selv med et offensivt forsvar, så vi har fået en masse gode erfaringer med hjem i bagagen."
Hvis man tror, at det kun er herhjemme, der er faldet meget sne, skal man blot tage en tur op til Færøerne, hvor det er væltet ned på det seneste. "Der var så meget sne, at flere af vores ture desværre blev aflyst, men vi har mødt en masse flinke mennesker, haft perfekte træningsforhold og virkelig fået nydt naturen," fortæller Heine Eriksen.
Næste opgave for U18-landsholdet er de åbne skandinaviske mesterskaber i Kolding-området, hvor danskerne i påsken møder Norge, Sverige og Frankrig.
Målscorere på turen
|
Navn
|
mål
|
|
Mia Biltoft
|
5
|
|
Kathrine Heindahl
|
8
|
|
Simone Kristiansen
|
4
|
|
Stine Knudsen
|
7
|
|
Signe Sjølund Pedersen
|
15
|
|
Louise Kristensen
|
10
|
|
Fie Woller
|
1
|
|
Rikke Ebbesen
|
4
|
|
Louise Burgaard Madsen
|
12
|
|
Mathilde Kristensen
|
6
|
|
Amanda E. Brogaard
|
3
|
|
Julie Parkhøi
|
7
|
|
Janne Brandt Andersen
|
5
|
|
Pernille Clausen
|
2
|
|
Anne Sofie Hjort
|
2
|
|
Cecilie Woller
|
3
|
|
Amanda Brogaard
|
3
|
Team Tvis trak Gummersbach
Af: Lars Graabek, 23.02.2010
Det blev til tysk modstand for Team Tvis Holstebro, da EHF i dag trak lod til mændenes kvartfinaler i pokalvindernes turnering. De jyske pokalmestre møder VfL Gummersbach, som i forrige runde med besvær slog portugisiske Braga ud efter to knebne sejre.
VfL Gummersbach ligger pt. på ottendepladsen i Bundesligaen. Deres mest markante profiler er den islandske stregkæmpe Robert Gunnarsson, Østrigs bedste spiller fra EM, Victor Szylagyi, samt den kroatiske venstreback Drago Vukovic.
Den først kvartfinale spilles i Holstebro den 27.-28. marts, mens returopgøret afvikles weekenden efter den 3.-4. april i Tyskland.
Kære håndboldjournalist/ekspert
Inden for de nærmeste 30 måneder venter der i tilfælde af succes i forbindelse med kvalifikations-procedurerne tre store, interessante og på mange niveauer afgørende slutrunder for det danske herrelandshold i håndbold: VM i Sverige 2011, EM i Serbien 2012 og endelig OL i London senere samme år.
Set i såvel et resultatmæssigt som ressourcemæssigt lys et opgave-katalog, der kræver en velovervejet strategi, hvis den danske indsats ved hver enkelt begivenhed skal være optimal samtidig med, at den naturligt påkrævede spillemæssige og udviklingsmæssige konsensus skal opretholdes.
Første skridt i retning mod disse opgaver bliver, at vi indkalder til træningssamling den 12. april 2010 for tre dage senere at deltage i Bring Cup i Norge, hvor såvel vores A-landshold som B-landshold skal op imod tre så stærke håndboldnationer som Tyskland, Sverige og Norge.
De spillere, der skal deltage ved den lejlighed, udtages i løbet af marts måned og i forbindelse med offentliggørelsen af såvel A-trup som B-trup er det mig en fornøjelse at indbyde dig til et
"Udvidet pressemøde"
på Vejle Center Hotel
Willy Sørensens Plads 3
7100 Vejle
Mandag den 22. marts klokken 13.00
På dette møde vil jeg - udover naturligvis at præsentere holdene til Bring Cup - orientere om de elementer, jeg mener, bør indgå i overvejelserne forud for de tre ovenfor nævnte slutrunder.
Hvilke tendenser såvel i vores eget som i vores modstanderes spillemæssige koncept(er) bør indgå i de strategiske overvejelser forud for udtagelse af spillere og valg af strategi.?
I den forbindelse vil jeg kort orientere om indholdet af den talenttræning, der foregår i Dansk Håndbold Forbunds regi.
Grundig analyse af det forhåndenværende spillermateriale i forhold til, hvem der reelt kan vinde medaljer til Danmark.
Strategi for afvikling af de spillere, der gennem de seneste mange år har spillet landsholdet til fem sæt medaljer ved internationale turneringer samt ikke mindst strategi for udvikling og indslusning af de spillere, der skal afløse dem.
Der vil efterfølgende blive mulighed for afklarende spørgsmål til såvel overståede som kommende mesterskaber med det mål for øje, at dansk herrehåndbold fastholder og meget gerne udbygger sit høje internationale niveau.
Velkommen
Med venlig hilsen
Ulrik Wilbek
- DHF TurneringsNyt
Barsk lodtrækning for FCK og Kolding
Det blev til to meget svære modstandere for de danske hold, da der i dag blev trukket lod til 1/8-dels finalerne i mændenes Champions League-turnering.
FCK Håndbold får fornøjelsen af at møde THW Kiel fra Tyskland, mens KIF Kolding møder franske Montpellier med blandt andet Nikola Karabatic på holdet.
Begge de danske hold spiller den første kamp på hjemmebane i perioden den 24. til den 28. marts, mens returopgøret på udebane finder sted fra den 31. marts til den 4. april.
DHF TurneringsNyt
Turneringsnyt nr. 28 fra Klubelitesektionen er klar.
TurneringsNyt
Dommer- og kampansættelser
Med venlig hilsen
Dansk Håndbold Forbund
Holdene til VM for klubhold klar
Af: Lars Graabek, 03.03.2010
Håndbolden går nu fodbolden i bedene og afholder for første gang et VM for klubhold fra den 17. til den 21. maj i skyskraberbyen Doha i Qatar. Der er på nuværende tidspunkt fundet fire af de seks deltagende mandskaber til VM-turneringen, som IHF står bag, og som kaldes for The SuperGlobe.
Europa repræsenteres af Champions League-mestrene fra Ciudad Real, Al Sadd/Qatar stiller op som værter for turneringen, Sulaibikhat Club fra Kuwait repræsenterer Asien, mens Unopar Fel Sercomtel fra Brasilien stiller op som Sydamerikas udvalgte mandskab. De to hold fra Oceanien og Afrika findes først til april.
Den 6. marts trækkes der lod til turneringen i ørkenstaten Qatar, der skal arrangere begivenheden de næste fire år.
Jørgensen og Laen stopper på landsholdet
af: Finn T. Jensen
Efter at have benyttet sig af den landstræner-bevilligede tænkepause oven på EM i Østrig har såvel Lars Jørgensen som Torsten Laen meddelt Ulrik Wilbek, at de ikke længere er til disposition for det danske herrelandshold.
"Jeg har overvejet situationen endog meget nøje og er kommet dertil, at jeg ikke vil kunne levere en 110 procent indsats i landsholdssammenhæng frem til et eventuelt OL i London 2012 - og så vil jeg hellere sige fra nu," siger Lars Jørgensen om sin beslutning.
"For mig er det at spille på landsholdet den ultimative ære, og derfor skal det også være helhjertet - og mere til - når jeg trækker den røde trøje over hovedet," siger forsvarsspecialisten videre og understreger, at han i lighed med sin mangeårige værelseskammerat Kasper Hvidt ikke vil være blankt afvisende over for Ulrik Wilbek, hvis landsholdet en dag kommer i en situation, hvor man står og mangler lige præcis de spidskompetencer, han kan byde ind med.
Torsten Laen har været igennem overvejelser, der til forveksling ligner Lars Jørgensens, og efter 152 kampe for Danmark vil fynboen nu udelukkende koncentrere sig op opgaverne for sin tyske klub, Füchse Berlin.
"Jeg er utroligt stolt over at have repræsenteret Danmark så mange gange gennem de seneste 10 år," siger 30-årige Laen, der fik sin debut på A-landsholdet i 1999 - præcis en måned efter sin 20 års fødselsdag.
På det tidspunkt var et år ældre Lars Jørgensen allerede fast etableret på A-landsholdet med hele tre kampe på sit CV og efter kampen mod Spanien ved EM i Østrig er Jørgensen med sine 192 landskampe den 9.mest benyttede spiller på det danske herrelandshold nogensinde.
Og de to frameldinger er blevet modtaget med fuld forståelse hos landstræneren.
"Jeg synes kun, man kan have respekt for den beslutning, Laen og Jørgensen har truffet, ligesom man kun kan have beundring til overs for den indsats, de begge har ydet for det danske håndbold siden de begge debuterede i 1999," siger Ulrik Wilbek.
"International håndbold i dag er på et niveau, hvor det ikke er nok, bare at være 98% til stede. Så når Torsten Laen og Lars Jørgensen kan mærke, at de sidste marginaler mangler - ja, så er det modent og et rigtigt valg, de hver for sig har truffet."
Fakta:
Lars Jørgensen
Født: 03.02. 1978
Klub: AG Håndbold
Tidligere klubber: Fladsaa, Næstved/Herlufsholm, ROAR, Virum/Sorgenfri, BM Altea, Portland San Antonio
Landskampe/mål: A: 192/144, U: 36/103, Y: 20/68
Torsten Laen
Født: 26.11. 1979
Klub: Füchse Berlin
Tidligere klubber: Aarup, GOG, BM Ciudad Real
Landskampe/mål: A: 152/257, U: 17/13
VM-kval spilles i St. Gallen
af: Finn T. Jensen
Sporthalle Kreuzbleiche i smukt beliggende St. Gallen tæt på Bodensee kommer til at danne ramme om returopgøret mellem Danmark og Schweiz i play-off kvalifikationen til VM i herrehåndbold i Sverige 2011.
Kampen er fastsat til søndag den 20. juni klokken 16.45 og den vises på Danmarks Radio.
Den relativt nye arena har plads til 3100 tilskuere fordelt på 1600 siddepladser og 1500 ståpladser, og den er til daglig hjemmebane for St. Ottmar/St. Gallen - en traditionsrig klub, som ud over at indtage en aktuel 5. plads i den schweiziske liga, og udover i aften, fredag den 26. februar at skulle spille semifinale i den schweiziske pokalturnering ude mod Pfadi Winterthur, har dansk assistenttræner i skikkelse af Dan Hansen.
Første opgør mellem Danmark og Schweiz spilles søndag den 13. juni klokken 20.15 og vises direkte på TV 2. Spillestedet er endnu ikke fastlagt.
EHF vil have gransket Moustafa
Af: Lars Graabek, 25.02.2010
Det Europæiske Håndbold Forbund (EHF) går nu ind i sagen om Hassan Moustafa, præsidenten for Det Internationale Håndbold Forbund (IHF) og hans aflønning af medieagenturet Sportive. EHF har i et brev til IHF's ledelse opfordret til, at et uvildigt selskab reviderer IHF's økonomiske forhold og ledelsens ageren.
EHF er, ifølge deres hjemmeside, gentagne gange blevet bedt om at forholde sig til Hassan Moustafas økonomiske forbindelser, siden 'der Spiegel' afslørede, at den egyptiske præsident havde en privat kontrakt med medieagenturet Sportfive til en værdi af næsten 4,5 mio. kr. i en periode, der faldt sammen med, at Sportfive i en periode frem til udgangen af 2009 stod for salget af verdenshåndboldens tv-rettigheder.
Hassan Moustafa har straks givet udtryk for, at han er villig til at følge EHF's opfordring, så han kan få sat stop for de mange beskyldninger mod ham og hans økonomiske forhold.
Landsholdslæge: En ærgerlig udvikling
af: Finn T. Jensen
"Der skal ikke herske den mindste tvivl om, at vi i det danske herrelandsholds sundhedssektor har den dybeste medfølelse med Michael V. Knudsen og at vi inderligt håber, at hans knæoperation senere i dag, torsdag den 25. februar, forløber ukompliceret, så han slipper for efterfølgende gener og snarest muligt kan genoptage sit normale virke - ikke mindst naturligvis håndboldkarrieren."
Som alle andre implicerede er den danske landsholdslæge Steen Bo Kalms ked af den udvikling, Michael Knudsens knæskade har taget og som nu betyder, at den stærke stregspiller må opereres for en brusksamling.
"Udover at det er forfærdeligt ærgerligt, at Michael Knudsen på grund af denne operation er tvunget til at sidde uden for resten af sæsonen, kommer det overraskende for mig, at hans klub, SG Flensburg-Handewitt, har reageret så kraftigt, som tilfældet tilsyneladende er," siger Steen Bo Kalms videre.
"I landsholdsledelsen ønsker vi naturligvis ikke at fralægge os ansvar for vores spilleres helbred, og i dette tilfælde har vi efter min bedste overbevisning ikke alene handlet ansvarligt, vi har også under hele forløbet op til og under slutrunden om europamesterskaberne i Østrig været i konstant dialog med Flensburg-Handewitts læge, Hauke Mommsen," siger Steen Bo Kalms.
"Kort fortalt har Mommsen selv på baggrund af de problemer, der var med Michael Knudsens knæ i træningslejren op til EM tilset skaden i Flensburg den 14. januar. På den baggrund foretog vi i landsholdets sundhedssektor på selve ankomstdagen i Linz, den 17. januar, en MR-scanning på et lokalt hospital for at have det bedst mulige vurderingsgrundlag i forhold til, hvorvidt det var forsvarligt at lade Michael Knudsen spille eller ej."
"Denne scanning blev primært vurderet af mig og en traumatolog på hospitalet i Linz, og først næste dag udkom en beskrivelse fra sygehuset, som påviste knogleødem i laterale femuropatelarled. Der var ingen menisk eller ledbåndsskader i knæet og der blev ikke beskrevet brusklæsioner."
"Jeg sendte denne beskrivelse og min egen kommentar til Flensburgs læge samme dag på fax, og kontaktede senere samme dag Mommsen pr. telefon, hvor vi var enige om at lade Michael spille under den forudsætning, at han ikke oplevede forværring efter kampene," siger Steen Bo Kalms.
"Dagligt under EM blev Michael tilset og behandlet af erfarne fysioterapeuter og af mig. Der blev dagligt udmålt knæomfang, bevægelse og stabilitet, og der blev på intet tidspunkt konstateret forværringer. Michael blev intensivt behandlet på ikke kampdage, han bar støttende forbinding mellem kampene - ligesom han naturligvis bar knæbeskytter under kampene. Så ud fra en lægelig betragtning, har jeg svært ved at se, hvordan Michael Knudsens deltagelse i kampene kan have forværret traumatiseringen af hans knæ."
"Disse betragtninger ændrer naturligvis ikke på Michael Knudsens nuværende ulykkelige situation, men de kaster forhåbentlig et lys over, at hans knæproblemer er blevet behandlet med den største ansvarlighed under landsholdets optakt til og deltagelse i EM i januar måned," siger landsholdslæge Steen Bo Kalms.
Fuldt hus på Færøerne til U18
Af: Lars Graabek, 24.02.2010
Tre sejre ud tre mulige kunne landstræner Heine Eriksen skrive ind på kontoen efter Dame-U18's nyligt overståede træningslejr på Færøerne. De små øers A-landshold tabte med 17-34, U21-pigerne måtte lægge ryg til en basker på 20-32, mens de færøske mestre fra Stjørnan overgav sig efter 19-29 til de sejrsvante U17-europamestre.
Selv om modstanden måske ikke var benhård, fik holdet et stort udbytte af turen ifølge Heine Eriksen: "Til sommer skal vi både til VM og ungdoms-OL, så det var fremragende, at vi fik prøvet en masse spillere af. Lidt overraskende dækkede alle holdene meget offensivt, hvilket dog passer os godt i forhold til vores forberedelser. Vi arbejder selv med et offensivt forsvar, så vi har fået en masse gode erfaringer med hjem i bagagen."
Hvis man tror, at det kun er herhjemme, der er faldet meget sne, skal man blot tage en tur op til Færøerne, hvor det er væltet ned på det seneste. "Der var så meget sne, at flere af vores ture desværre blev aflyst, men vi har mødt en masse flinke mennesker, haft perfekte træningsforhold og virkelig fået nydt naturen," fortæller Heine Eriksen.
Næste opgave for U18-landsholdet er de åbne skandinaviske mesterskaber i Kolding-området, hvor danskerne i påsken møder Norge, Sverige og Frankrig.
Målscorere på turen
|
Navn
|
mål
|
|
Mia Biltoft
|
5
|
|
Kathrine Heindahl
|
8
|
|
Simone Kristiansen
|
4
|
|
Stine Knudsen
|
7
|
|
Signe Sjølund Pedersen
|
15
|
|
Louise Kristensen
|
10
|
|
Fie Woller
|
1
|
|
Rikke Ebbesen
|
4
|
|
Louise Burgaard Madsen
|
12
|
|
Mathilde Kristensen
|
6
|
|
Amanda E. Brogaard
|
3
|
|
Julie Parkhøi
|
7
|
|
Janne Brandt Andersen
|
5
|
|
Pernille Clausen
|
2
|
|
Anne Sofie Hjort
|
2
|
|
Cecilie Woller
|
3
|
|
Amanda Brogaard
|
3
|
Team Tvis trak Gummersbach
Af: Lars Graabek, 23.02.2010
Det blev til tysk modstand for Team Tvis Holstebro, da EHF i dag trak lod til mændenes kvartfinaler i pokalvindernes turnering. De jyske pokalmestre møder VfL Gummersbach, som i forrige runde med besvær slog portugisiske Braga ud efter to knebne sejre.
VfL Gummersbach ligger pt. på ottendepladsen i Bundesligaen. Deres mest markante profiler er den islandske stregkæmpe Robert Gunnarsson, Østrigs bedste spiller fra EM, Victor Szylagyi, samt den kroatiske venstreback Drago Vukovic.
Den først kvartfinale spilles i Holstebro den 27.-28. marts, mens returopgøret afvikles weekenden efter den 3.-4. april i Tyskland.
Kære håndboldjournalist/ekspert
Inden for de nærmeste 30 måneder venter der i tilfælde af succes i forbindelse med kvalifikations-procedurerne tre store, interessante og på mange niveauer afgørende slutrunder for det danske herrelandshold i håndbold: VM i Sverige 2011, EM i Serbien 2012 og endelig OL i London senere samme år.
Set i såvel et resultatmæssigt som ressourcemæssigt lys et opgave-katalog, der kræver en velovervejet strategi, hvis den danske indsats ved hver enkelt begivenhed skal være optimal samtidig med, at den naturligt påkrævede spillemæssige og udviklingsmæssige konsensus skal opretholdes.
Første skridt i retning mod disse opgaver bliver, at vi indkalder til træningssamling den 12. april 2010 for tre dage senere at deltage i Bring Cup i Norge, hvor såvel vores A-landshold som B-landshold skal op imod tre så stærke håndboldnationer som Tyskland, Sverige og Norge.
De spillere, der skal deltage ved den lejlighed, udtages i løbet af marts måned og i forbindelse med offentliggørelsen af såvel A-trup som B-trup er det mig en fornøjelse at indbyde dig til et
"Udvidet pressemøde"
på Vejle Center Hotel
Willy Sørensens Plads 3
7100 Vejle
Mandag den 22. marts klokken 13.00
På dette møde vil jeg - udover naturligvis at præsentere holdene til Bring Cup - orientere om de elementer, jeg mener, bør indgå i overvejelserne forud for de tre ovenfor nævnte slutrunder.
Hvilke tendenser såvel i vores eget som i vores modstanderes spillemæssige koncept(er) bør indgå i de strategiske overvejelser forud for udtagelse af spillere og valg af strategi.?
I den forbindelse vil jeg kort orientere om indholdet af den talenttræning, der foregår i Dansk Håndbold Forbunds regi.
Grundig analyse af det forhåndenværende spillermateriale i forhold til, hvem der reelt kan vinde medaljer til Danmark.
Strategi for afvikling af de spillere, der gennem de seneste mange år har spillet landsholdet til fem sæt medaljer ved internationale turneringer samt ikke mindst strategi for udvikling og indslusning af de spillere, der skal afløse dem.
Der vil efterfølgende blive mulighed for afklarende spørgsmål til såvel overståede som kommende mesterskaber med det mål for øje, at dansk herrehåndbold fastholder og meget gerne udbygger sit høje internationale niveau.
Velkommen
Med venlig hilsen
Ulrik Wilbek
- Holdene til VM for klubhold klar
Barsk lodtrækning for FCK og Kolding
Det blev til to meget svære modstandere for de danske hold, da der i dag blev trukket lod til 1/8-dels finalerne i mændenes Champions League-turnering.
FCK Håndbold får fornøjelsen af at møde THW Kiel fra Tyskland, mens KIF Kolding møder franske Montpellier med blandt andet Nikola Karabatic på holdet.
Begge de danske hold spiller den første kamp på hjemmebane i perioden den 24. til den 28. marts, mens returopgøret på udebane finder sted fra den 31. marts til den 4. april.
DHF TurneringsNyt
Turneringsnyt nr. 28 fra Klubelitesektionen er klar.
TurneringsNyt
Dommer- og kampansættelser
Med venlig hilsen
Dansk Håndbold Forbund
Holdene til VM for klubhold klar
Af: Lars Graabek, 03.03.2010
Håndbolden går nu fodbolden i bedene og afholder for første gang et VM for klubhold fra den 17. til den 21. maj i skyskraberbyen Doha i Qatar. Der er på nuværende tidspunkt fundet fire af de seks deltagende mandskaber til VM-turneringen, som IHF står bag, og som kaldes for The SuperGlobe.
Europa repræsenteres af Champions League-mestrene fra Ciudad Real, Al Sadd/Qatar stiller op som værter for turneringen, Sulaibikhat Club fra Kuwait repræsenterer Asien, mens Unopar Fel Sercomtel fra Brasilien stiller op som Sydamerikas udvalgte mandskab. De to hold fra Oceanien og Afrika findes først til april.
Den 6. marts trækkes der lod til turneringen i ørkenstaten Qatar, der skal arrangere begivenheden de næste fire år.
Jørgensen og Laen stopper på landsholdet
af: Finn T. Jensen
Efter at have benyttet sig af den landstræner-bevilligede tænkepause oven på EM i Østrig har såvel Lars Jørgensen som Torsten Laen meddelt Ulrik Wilbek, at de ikke længere er til disposition for det danske herrelandshold.
"Jeg har overvejet situationen endog meget nøje og er kommet dertil, at jeg ikke vil kunne levere en 110 procent indsats i landsholdssammenhæng frem til et eventuelt OL i London 2012 - og så vil jeg hellere sige fra nu," siger Lars Jørgensen om sin beslutning.
"For mig er det at spille på landsholdet den ultimative ære, og derfor skal det også være helhjertet - og mere til - når jeg trækker den røde trøje over hovedet," siger forsvarsspecialisten videre og understreger, at han i lighed med sin mangeårige værelseskammerat Kasper Hvidt ikke vil være blankt afvisende over for Ulrik Wilbek, hvis landsholdet en dag kommer i en situation, hvor man står og mangler lige præcis de spidskompetencer, han kan byde ind med.
Torsten Laen har været igennem overvejelser, der til forveksling ligner Lars Jørgensens, og efter 152 kampe for Danmark vil fynboen nu udelukkende koncentrere sig op opgaverne for sin tyske klub, Füchse Berlin.
"Jeg er utroligt stolt over at have repræsenteret Danmark så mange gange gennem de seneste 10 år," siger 30-årige Laen, der fik sin debut på A-landsholdet i 1999 - præcis en måned efter sin 20 års fødselsdag.
På det tidspunkt var et år ældre Lars Jørgensen allerede fast etableret på A-landsholdet med hele tre kampe på sit CV og efter kampen mod Spanien ved EM i Østrig er Jørgensen med sine 192 landskampe den 9.mest benyttede spiller på det danske herrelandshold nogensinde.
Og de to frameldinger er blevet modtaget med fuld forståelse hos landstræneren.
"Jeg synes kun, man kan have respekt for den beslutning, Laen og Jørgensen har truffet, ligesom man kun kan have beundring til overs for den indsats, de begge har ydet for det danske håndbold siden de begge debuterede i 1999," siger Ulrik Wilbek.
"International håndbold i dag er på et niveau, hvor det ikke er nok, bare at være 98% til stede. Så når Torsten Laen og Lars Jørgensen kan mærke, at de sidste marginaler mangler - ja, så er det modent og et rigtigt valg, de hver for sig har truffet."
Fakta:
Lars Jørgensen
Født: 03.02. 1978
Klub: AG Håndbold
Tidligere klubber: Fladsaa, Næstved/Herlufsholm, ROAR, Virum/Sorgenfri, BM Altea, Portland San Antonio
Landskampe/mål: A: 192/144, U: 36/103, Y: 20/68
Torsten Laen
Født: 26.11. 1979
Klub: Füchse Berlin
Tidligere klubber: Aarup, GOG, BM Ciudad Real
Landskampe/mål: A: 152/257, U: 17/13
VM-kval spilles i St. Gallen
af: Finn T. Jensen
Sporthalle Kreuzbleiche i smukt beliggende St. Gallen tæt på Bodensee kommer til at danne ramme om returopgøret mellem Danmark og Schweiz i play-off kvalifikationen til VM i herrehåndbold i Sverige 2011.
Kampen er fastsat til søndag den 20. juni klokken 16.45 og den vises på Danmarks Radio.
Den relativt nye arena har plads til 3100 tilskuere fordelt på 1600 siddepladser og 1500 ståpladser, og den er til daglig hjemmebane for St. Ottmar/St. Gallen - en traditionsrig klub, som ud over at indtage en aktuel 5. plads i den schweiziske liga, og udover i aften, fredag den 26. februar at skulle spille semifinale i den schweiziske pokalturnering ude mod Pfadi Winterthur, har dansk assistenttræner i skikkelse af Dan Hansen.
Første opgør mellem Danmark og Schweiz spilles søndag den 13. juni klokken 20.15 og vises direkte på TV 2. Spillestedet er endnu ikke fastlagt.
EHF vil have gransket Moustafa
Af: Lars Graabek, 25.02.2010
Det Europæiske Håndbold Forbund (EHF) går nu ind i sagen om Hassan Moustafa, præsidenten for Det Internationale Håndbold Forbund (IHF) og hans aflønning af medieagenturet Sportive. EHF har i et brev til IHF's ledelse opfordret til, at et uvildigt selskab reviderer IHF's økonomiske forhold og ledelsens ageren.
EHF er, ifølge deres hjemmeside, gentagne gange blevet bedt om at forholde sig til Hassan Moustafas økonomiske forbindelser, siden 'der Spiegel' afslørede, at den egyptiske præsident havde en privat kontrakt med medieagenturet Sportfive til en værdi af næsten 4,5 mio. kr. i en periode, der faldt sammen med, at Sportfive i en periode frem til udgangen af 2009 stod for salget af verdenshåndboldens tv-rettigheder.
Hassan Moustafa har straks givet udtryk for, at han er villig til at følge EHF's opfordring, så han kan få sat stop for de mange beskyldninger mod ham og hans økonomiske forhold.
Landsholdslæge: En ærgerlig udvikling
af: Finn T. Jensen
"Der skal ikke herske den mindste tvivl om, at vi i det danske herrelandsholds sundhedssektor har den dybeste medfølelse med Michael V. Knudsen og at vi inderligt håber, at hans knæoperation senere i dag, torsdag den 25. februar, forløber ukompliceret, så han slipper for efterfølgende gener og snarest muligt kan genoptage sit normale virke - ikke mindst naturligvis håndboldkarrieren."
Som alle andre implicerede er den danske landsholdslæge Steen Bo Kalms ked af den udvikling, Michael Knudsens knæskade har taget og som nu betyder, at den stærke stregspiller må opereres for en brusksamling.
"Udover at det er forfærdeligt ærgerligt, at Michael Knudsen på grund af denne operation er tvunget til at sidde uden for resten af sæsonen, kommer det overraskende for mig, at hans klub, SG Flensburg-Handewitt, har reageret så kraftigt, som tilfældet tilsyneladende er," siger Steen Bo Kalms videre.
"I landsholdsledelsen ønsker vi naturligvis ikke at fralægge os ansvar for vores spilleres helbred, og i dette tilfælde har vi efter min bedste overbevisning ikke alene handlet ansvarligt, vi har også under hele forløbet op til og under slutrunden om europamesterskaberne i Østrig været i konstant dialog med Flensburg-Handewitts læge, Hauke Mommsen," siger Steen Bo Kalms.
"Kort fortalt har Mommsen selv på baggrund af de problemer, der var med Michael Knudsens knæ i træningslejren op til EM tilset skaden i Flensburg den 14. januar. På den baggrund foretog vi i landsholdets sundhedssektor på selve ankomstdagen i Linz, den 17. januar, en MR-scanning på et lokalt hospital for at have det bedst mulige vurderingsgrundlag i forhold til, hvorvidt det var forsvarligt at lade Michael Knudsen spille eller ej."
"Denne scanning blev primært vurderet af mig og en traumatolog på hospitalet i Linz, og først næste dag udkom en beskrivelse fra sygehuset, som påviste knogleødem i laterale femuropatelarled. Der var ingen menisk eller ledbåndsskader i knæet og der blev ikke beskrevet brusklæsioner."
"Jeg sendte denne beskrivelse og min egen kommentar til Flensburgs læge samme dag på fax, og kontaktede senere samme dag Mommsen pr. telefon, hvor vi var enige om at lade Michael spille under den forudsætning, at han ikke oplevede forværring efter kampene," siger Steen Bo Kalms.
"Dagligt under EM blev Michael tilset og behandlet af erfarne fysioterapeuter og af mig. Der blev dagligt udmålt knæomfang, bevægelse og stabilitet, og der blev på intet tidspunkt konstateret forværringer. Michael blev intensivt behandlet på ikke kampdage, han bar støttende forbinding mellem kampene - ligesom han naturligvis bar knæbeskytter under kampene. Så ud fra en lægelig betragtning, har jeg svært ved at se, hvordan Michael Knudsens deltagelse i kampene kan have forværret traumatiseringen af hans knæ."
"Disse betragtninger ændrer naturligvis ikke på Michael Knudsens nuværende ulykkelige situation, men de kaster forhåbentlig et lys over, at hans knæproblemer er blevet behandlet med den største ansvarlighed under landsholdets optakt til og deltagelse i EM i januar måned," siger landsholdslæge Steen Bo Kalms.
Fuldt hus på Færøerne til U18
Af: Lars Graabek, 24.02.2010
Tre sejre ud tre mulige kunne landstræner Heine Eriksen skrive ind på kontoen efter Dame-U18's nyligt overståede træningslejr på Færøerne. De små øers A-landshold tabte med 17-34, U21-pigerne måtte lægge ryg til en basker på 20-32, mens de færøske mestre fra Stjørnan overgav sig efter 19-29 til de sejrsvante U17-europamestre.
Selv om modstanden måske ikke var benhård, fik holdet et stort udbytte af turen ifølge Heine Eriksen: "Til sommer skal vi både til VM og ungdoms-OL, så det var fremragende, at vi fik prøvet en masse spillere af. Lidt overraskende dækkede alle holdene meget offensivt, hvilket dog passer os godt i forhold til vores forberedelser. Vi arbejder selv med et offensivt forsvar, så vi har fået en masse gode erfaringer med hjem i bagagen."
Hvis man tror, at det kun er herhjemme, der er faldet meget sne, skal man blot tage en tur op til Færøerne, hvor det er væltet ned på det seneste. "Der var så meget sne, at flere af vores ture desværre blev aflyst, men vi har mødt en masse flinke mennesker, haft perfekte træningsforhold og virkelig fået nydt naturen," fortæller Heine Eriksen.
Næste opgave for U18-landsholdet er de åbne skandinaviske mesterskaber i Kolding-området, hvor danskerne i påsken møder Norge, Sverige og Frankrig.
Målscorere på turen
|
Navn
|
mål
|
|
Mia Biltoft
|
5
|
|
Kathrine Heindahl
|
8
|
|
Simone Kristiansen
|
4
|
|
Stine Knudsen
|
7
|
|
Signe Sjølund Pedersen
|
15
|
|
Louise Kristensen
|
10
|
|
Fie Woller
|
1
|
|
Rikke Ebbesen
|
4
|
|
Louise Burgaard Madsen
|
12
|
|
Mathilde Kristensen
|
6
|
|
Amanda E. Brogaard
|
3
|
|
Julie Parkhøi
|
7
|
|
Janne Brandt Andersen
|
5
|
|
Pernille Clausen
|
2
|
|
Anne Sofie Hjort
|
2
|
|
Cecilie Woller
|
3
|
|
Amanda Brogaard
|
3
|
Team Tvis trak Gummersbach
Af: Lars Graabek, 23.02.2010
Det blev til tysk modstand for Team Tvis Holstebro, da EHF i dag trak lod til mændenes kvartfinaler i pokalvindernes turnering. De jyske pokalmestre møder VfL Gummersbach, som i forrige runde med besvær slog portugisiske Braga ud efter to knebne sejre.
VfL Gummersbach ligger pt. på ottendepladsen i Bundesligaen. Deres mest markante profiler er den islandske stregkæmpe Robert Gunnarsson, Østrigs bedste spiller fra EM, Victor Szylagyi, samt den kroatiske venstreback Drago Vukovic.
Den først kvartfinale spilles i Holstebro den 27.-28. marts, mens returopgøret afvikles weekenden efter den 3.-4. april i Tyskland.
Kære håndboldjournalist/ekspert
Inden for de nærmeste 30 måneder venter der i tilfælde af succes i forbindelse med kvalifikations-procedurerne tre store, interessante og på mange niveauer afgørende slutrunder for det danske herrelandshold i håndbold: VM i Sverige 2011, EM i Serbien 2012 og endelig OL i London senere samme år.
Set i såvel et resultatmæssigt som ressourcemæssigt lys et opgave-katalog, der kræver en velovervejet strategi, hvis den danske indsats ved hver enkelt begivenhed skal være optimal samtidig med, at den naturligt påkrævede spillemæssige og udviklingsmæssige konsensus skal opretholdes.
Første skridt i retning mod disse opgaver bliver, at vi indkalder til træningssamling den 12. april 2010 for tre dage senere at deltage i Bring Cup i Norge, hvor såvel vores A-landshold som B-landshold skal op imod tre så stærke håndboldnationer som Tyskland, Sverige og Norge.
De spillere, der skal deltage ved den lejlighed, udtages i løbet af marts måned og i forbindelse med offentliggørelsen af såvel A-trup som B-trup er det mig en fornøjelse at indbyde dig til et
"Udvidet pressemøde"
på Vejle Center Hotel
Willy Sørensens Plads 3
7100 Vejle
Mandag den 22. marts klokken 13.00
På dette møde vil jeg - udover naturligvis at præsentere holdene til Bring Cup - orientere om de elementer, jeg mener, bør indgå i overvejelserne forud for de tre ovenfor nævnte slutrunder.
Hvilke tendenser såvel i vores eget som i vores modstanderes spillemæssige koncept(er) bør indgå i de strategiske overvejelser forud for udtagelse af spillere og valg af strategi.?
I den forbindelse vil jeg kort orientere om indholdet af den talenttræning, der foregår i Dansk Håndbold Forbunds regi.
Grundig analyse af det forhåndenværende spillermateriale i forhold til, hvem der reelt kan vinde medaljer til Danmark.
Strategi for afvikling af de spillere, der gennem de seneste mange år har spillet landsholdet til fem sæt medaljer ved internationale turneringer samt ikke mindst strategi for udvikling og indslusning af de spillere, der skal afløse dem.
Der vil efterfølgende blive mulighed for afklarende spørgsmål til såvel overståede som kommende mesterskaber med det mål for øje, at dansk herrehåndbold fastholder og meget gerne udbygger sit høje internationale niveau.
Velkommen
Med venlig hilsen
Ulrik Wilbek
- Jørgensen og Laen stopper på landsholdet
Barsk lodtrækning for FCK og Kolding
Det blev til to meget svære modstandere for de danske hold, da der i dag blev trukket lod til 1/8-dels finalerne i mændenes Champions League-turnering.
FCK Håndbold får fornøjelsen af at møde THW Kiel fra Tyskland, mens KIF Kolding møder franske Montpellier med blandt andet Nikola Karabatic på holdet.
Begge de danske hold spiller den første kamp på hjemmebane i perioden den 24. til den 28. marts, mens returopgøret på udebane finder sted fra den 31. marts til den 4. april.
DHF TurneringsNyt
Turneringsnyt nr. 28 fra Klubelitesektionen er klar.
TurneringsNyt
Dommer- og kampansættelser
Med venlig hilsen
Dansk Håndbold Forbund
Holdene til VM for klubhold klar
Af: Lars Graabek, 03.03.2010
Håndbolden går nu fodbolden i bedene og afholder for første gang et VM for klubhold fra den 17. til den 21. maj i skyskraberbyen Doha i Qatar. Der er på nuværende tidspunkt fundet fire af de seks deltagende mandskaber til VM-turneringen, som IHF står bag, og som kaldes for The SuperGlobe.
Europa repræsenteres af Champions League-mestrene fra Ciudad Real, Al Sadd/Qatar stiller op som værter for turneringen, Sulaibikhat Club fra Kuwait repræsenterer Asien, mens Unopar Fel Sercomtel fra Brasilien stiller op som Sydamerikas udvalgte mandskab. De to hold fra Oceanien og Afrika findes først til april.
Den 6. marts trækkes der lod til turneringen i ørkenstaten Qatar, der skal arrangere begivenheden de næste fire år.
Jørgensen og Laen stopper på landsholdet
af: Finn T. Jensen
Efter at have benyttet sig af den landstræner-bevilligede tænkepause oven på EM i Østrig har såvel Lars Jørgensen som Torsten Laen meddelt Ulrik Wilbek, at de ikke længere er til disposition for det danske herrelandshold.
"Jeg har overvejet situationen endog meget nøje og er kommet dertil, at jeg ikke vil kunne levere en 110 procent indsats i landsholdssammenhæng frem til et eventuelt OL i London 2012 - og så vil jeg hellere sige fra nu," siger Lars Jørgensen om sin beslutning.
"For mig er det at spille på landsholdet den ultimative ære, og derfor skal det også være helhjertet - og mere til - når jeg trækker den røde trøje over hovedet," siger forsvarsspecialisten videre og understreger, at han i lighed med sin mangeårige værelseskammerat Kasper Hvidt ikke vil være blankt afvisende over for Ulrik Wilbek, hvis landsholdet en dag kommer i en situation, hvor man står og mangler lige præcis de spidskompetencer, han kan byde ind med.
Torsten Laen har været igennem overvejelser, der til forveksling ligner Lars Jørgensens, og efter 152 kampe for Danmark vil fynboen nu udelukkende koncentrere sig op opgaverne for sin tyske klub, Füchse Berlin.
"Jeg er utroligt stolt over at have repræsenteret Danmark så mange gange gennem de seneste 10 år," siger 30-årige Laen, der fik sin debut på A-landsholdet i 1999 - præcis en måned efter sin 20 års fødselsdag.
På det tidspunkt var et år ældre Lars Jørgensen allerede fast etableret på A-landsholdet med hele tre kampe på sit CV og efter kampen mod Spanien ved EM i Østrig er Jørgensen med sine 192 landskampe den 9.mest benyttede spiller på det danske herrelandshold nogensinde.
Og de to frameldinger er blevet modtaget med fuld forståelse hos landstræneren.
"Jeg synes kun, man kan have respekt for den beslutning, Laen og Jørgensen har truffet, ligesom man kun kan have beundring til overs for den indsats, de begge har ydet for det danske håndbold siden de begge debuterede i 1999," siger Ulrik Wilbek.
"International håndbold i dag er på et niveau, hvor det ikke er nok, bare at være 98% til stede. Så når Torsten Laen og Lars Jørgensen kan mærke, at de sidste marginaler mangler - ja, så er det modent og et rigtigt valg, de hver for sig har truffet."
Fakta:
Lars Jørgensen
Født: 03.02. 1978
Klub: AG Håndbold
Tidligere klubber: Fladsaa, Næstved/Herlufsholm, ROAR, Virum/Sorgenfri, BM Altea, Portland San Antonio
Landskampe/mål: A: 192/144, U: 36/103, Y: 20/68
Torsten Laen
Født: 26.11. 1979
Klub: Füchse Berlin
Tidligere klubber: Aarup, GOG, BM Ciudad Real
Landskampe/mål: A: 152/257, U: 17/13
VM-kval spilles i St. Gallen
af: Finn T. Jensen
Sporthalle Kreuzbleiche i smukt beliggende St. Gallen tæt på Bodensee kommer til at danne ramme om returopgøret mellem Danmark og Schweiz i play-off kvalifikationen til VM i herrehåndbold i Sverige 2011.
Kampen er fastsat til søndag den 20. juni klokken 16.45 og den vises på Danmarks Radio.
Den relativt nye arena har plads til 3100 tilskuere fordelt på 1600 siddepladser og 1500 ståpladser, og den er til daglig hjemmebane for St. Ottmar/St. Gallen - en traditionsrig klub, som ud over at indtage en aktuel 5. plads i den schweiziske liga, og udover i aften, fredag den 26. februar at skulle spille semifinale i den schweiziske pokalturnering ude mod Pfadi Winterthur, har dansk assistenttræner i skikkelse af Dan Hansen.
Første opgør mellem Danmark og Schweiz spilles søndag den 13. juni klokken 20.15 og vises direkte på TV 2. Spillestedet er endnu ikke fastlagt.
EHF vil have gransket Moustafa
Af: Lars Graabek, 25.02.2010
Det Europæiske Håndbold Forbund (EHF) går nu ind i sagen om Hassan Moustafa, præsidenten for Det Internationale Håndbold Forbund (IHF) og hans aflønning af medieagenturet Sportive. EHF har i et brev til IHF's ledelse opfordret til, at et uvildigt selskab reviderer IHF's økonomiske forhold og ledelsens ageren.
EHF er, ifølge deres hjemmeside, gentagne gange blevet bedt om at forholde sig til Hassan Moustafas økonomiske forbindelser, siden 'der Spiegel' afslørede, at den egyptiske præsident havde en privat kontrakt med medieagenturet Sportfive til en værdi af næsten 4,5 mio. kr. i en periode, der faldt sammen med, at Sportfive i en periode frem til udgangen af 2009 stod for salget af verdenshåndboldens tv-rettigheder.
Hassan Moustafa har straks givet udtryk for, at han er villig til at følge EHF's opfordring, så han kan få sat stop for de mange beskyldninger mod ham og hans økonomiske forhold.
Landsholdslæge: En ærgerlig udvikling
af: Finn T. Jensen
"Der skal ikke herske den mindste tvivl om, at vi i det danske herrelandsholds sundhedssektor har den dybeste medfølelse med Michael V. Knudsen og at vi inderligt håber, at hans knæoperation senere i dag, torsdag den 25. februar, forløber ukompliceret, så han slipper for efterfølgende gener og snarest muligt kan genoptage sit normale virke - ikke mindst naturligvis håndboldkarrieren."
Som alle andre implicerede er den danske landsholdslæge Steen Bo Kalms ked af den udvikling, Michael Knudsens knæskade har taget og som nu betyder, at den stærke stregspiller må opereres for en brusksamling.
"Udover at det er forfærdeligt ærgerligt, at Michael Knudsen på grund af denne operation er tvunget til at sidde uden for resten af sæsonen, kommer det overraskende for mig, at hans klub, SG Flensburg-Handewitt, har reageret så kraftigt, som tilfældet tilsyneladende er," siger Steen Bo Kalms videre.
"I landsholdsledelsen ønsker vi naturligvis ikke at fralægge os ansvar for vores spilleres helbred, og i dette tilfælde har vi efter min bedste overbevisning ikke alene handlet ansvarligt, vi har også under hele forløbet op til og under slutrunden om europamesterskaberne i Østrig været i konstant dialog med Flensburg-Handewitts læge, Hauke Mommsen," siger Steen Bo Kalms.
"Kort fortalt har Mommsen selv på baggrund af de problemer, der var med Michael Knudsens knæ i træningslejren op til EM tilset skaden i Flensburg den 14. januar. På den baggrund foretog vi i landsholdets sundhedssektor på selve ankomstdagen i Linz, den 17. januar, en MR-scanning på et lokalt hospital for at have det bedst mulige vurderingsgrundlag i forhold til, hvorvidt det var forsvarligt at lade Michael Knudsen spille eller ej."
"Denne scanning blev primært vurderet af mig og en traumatolog på hospitalet i Linz, og først næste dag udkom en beskrivelse fra sygehuset, som påviste knogleødem i laterale femuropatelarled. Der var ingen menisk eller ledbåndsskader i knæet og der blev ikke beskrevet brusklæsioner."
"Jeg sendte denne beskrivelse og min egen kommentar til Flensburgs læge samme dag på fax, og kontaktede senere samme dag Mommsen pr. telefon, hvor vi var enige om at lade Michael spille under den forudsætning, at han ikke oplevede forværring efter kampene," siger Steen Bo Kalms.
"Dagligt under EM blev Michael tilset og behandlet af erfarne fysioterapeuter og af mig. Der blev dagligt udmålt knæomfang, bevægelse og stabilitet, og der blev på intet tidspunkt konstateret forværringer. Michael blev intensivt behandlet på ikke kampdage, han bar støttende forbinding mellem kampene - ligesom han naturligvis bar knæbeskytter under kampene. Så ud fra en lægelig betragtning, har jeg svært ved at se, hvordan Michael Knudsens deltagelse i kampene kan have forværret traumatiseringen af hans knæ."
"Disse betragtninger ændrer naturligvis ikke på Michael Knudsens nuværende ulykkelige situation, men de kaster forhåbentlig et lys over, at hans knæproblemer er blevet behandlet med den største ansvarlighed under landsholdets optakt til og deltagelse i EM i januar måned," siger landsholdslæge Steen Bo Kalms.
Fuldt hus på Færøerne til U18
Af: Lars Graabek, 24.02.2010
Tre sejre ud tre mulige kunne landstræner Heine Eriksen skrive ind på kontoen efter Dame-U18's nyligt overståede træningslejr på Færøerne. De små øers A-landshold tabte med 17-34, U21-pigerne måtte lægge ryg til en basker på 20-32, mens de færøske mestre fra Stjørnan overgav sig efter 19-29 til de sejrsvante U17-europamestre.
Selv om modstanden måske ikke var benhård, fik holdet et stort udbytte af turen ifølge Heine Eriksen: "Til sommer skal vi både til VM og ungdoms-OL, så det var fremragende, at vi fik prøvet en masse spillere af. Lidt overraskende dækkede alle holdene meget offensivt, hvilket dog passer os godt i forhold til vores forberedelser. Vi arbejder selv med et offensivt forsvar, så vi har fået en masse gode erfaringer med hjem i bagagen."
Hvis man tror, at det kun er herhjemme, der er faldet meget sne, skal man blot tage en tur op til Færøerne, hvor det er væltet ned på det seneste. "Der var så meget sne, at flere af vores ture desværre blev aflyst, men vi har mødt en masse flinke mennesker, haft perfekte træningsforhold og virkelig fået nydt naturen," fortæller Heine Eriksen.
Næste opgave for U18-landsholdet er de åbne skandinaviske mesterskaber i Kolding-området, hvor danskerne i påsken møder Norge, Sverige og Frankrig.
Målscorere på turen
|
Navn
|
mål
|
|
Mia Biltoft
|
5
|
|
Kathrine Heindahl
|
8
|
|
Simone Kristiansen
|
4
|
|
Stine Knudsen
|
7
|
|
Signe Sjølund Pedersen
|
15
|
|
Louise Kristensen
|
10
|
|
Fie Woller
|
1
|
|
Rikke Ebbesen
|
4
|
|
Louise Burgaard Madsen
|
12
|
|
Mathilde Kristensen
|
6
|
|
Amanda E. Brogaard
|
3
|
|
Julie Parkhøi
|
7
|
|
Janne Brandt Andersen
|
5
|
|
Pernille Clausen
|
2
|
|
Anne Sofie Hjort
|
2
|
|
Cecilie Woller
|
3
|
|
Amanda Brogaard
|
3
|
Team Tvis trak Gummersbach
Af: Lars Graabek, 23.02.2010
Det blev til tysk modstand for Team Tvis Holstebro, da EHF i dag trak lod til mændenes kvartfinaler i pokalvindernes turnering. De jyske pokalmestre møder VfL Gummersbach, som i forrige runde med besvær slog portugisiske Braga ud efter to knebne sejre.
VfL Gummersbach ligger pt. på ottendepladsen i Bundesligaen. Deres mest markante profiler er den islandske stregkæmpe Robert Gunnarsson, Østrigs bedste spiller fra EM, Victor Szylagyi, samt den kroatiske venstreback Drago Vukovic.
Den først kvartfinale spilles i Holstebro den 27.-28. marts, mens returopgøret afvikles weekenden efter den 3.-4. april i Tyskland.
Kære håndboldjournalist/ekspert
Inden for de nærmeste 30 måneder venter der i tilfælde af succes i forbindelse med kvalifikations-procedurerne tre store, interessante og på mange niveauer afgørende slutrunder for det danske herrelandshold i håndbold: VM i Sverige 2011, EM i Serbien 2012 og endelig OL i London senere samme år.
Set i såvel et resultatmæssigt som ressourcemæssigt lys et opgave-katalog, der kræver en velovervejet strategi, hvis den danske indsats ved hver enkelt begivenhed skal være optimal samtidig med, at den naturligt påkrævede spillemæssige og udviklingsmæssige konsensus skal opretholdes.
Første skridt i retning mod disse opgaver bliver, at vi indkalder til træningssamling den 12. april 2010 for tre dage senere at deltage i Bring Cup i Norge, hvor såvel vores A-landshold som B-landshold skal op imod tre så stærke håndboldnationer som Tyskland, Sverige og Norge.
De spillere, der skal deltage ved den lejlighed, udtages i løbet af marts måned og i forbindelse med offentliggørelsen af såvel A-trup som B-trup er det mig en fornøjelse at indbyde dig til et
"Udvidet pressemøde"
på Vejle Center Hotel
Willy Sørensens Plads 3
7100 Vejle
Mandag den 22. marts klokken 13.00
På dette møde vil jeg - udover naturligvis at præsentere holdene til Bring Cup - orientere om de elementer, jeg mener, bør indgå i overvejelserne forud for de tre ovenfor nævnte slutrunder.
Hvilke tendenser såvel i vores eget som i vores modstanderes spillemæssige koncept(er) bør indgå i de strategiske overvejelser forud for udtagelse af spillere og valg af strategi.?
I den forbindelse vil jeg kort orientere om indholdet af den talenttræning, der foregår i Dansk Håndbold Forbunds regi.
Grundig analyse af det forhåndenværende spillermateriale i forhold til, hvem der reelt kan vinde medaljer til Danmark.
Strategi for afvikling af de spillere, der gennem de seneste mange år har spillet landsholdet til fem sæt medaljer ved internationale turneringer samt ikke mindst strategi for udvikling og indslusning af de spillere, der skal afløse dem.
Der vil efterfølgende blive mulighed for afklarende spørgsmål til såvel overståede som kommende mesterskaber med det mål for øje, at dansk herrehåndbold fastholder og meget gerne udbygger sit høje internationale niveau.
Velkommen
Med venlig hilsen
Ulrik Wilbek
- VM-kval spilles i St. Gallen
Barsk lodtrækning for FCK og Kolding
Det blev til to meget svære modstandere for de danske hold, da der i dag blev trukket lod til 1/8-dels finalerne i mændenes Champions League-turnering.
FCK Håndbold får fornøjelsen af at møde THW Kiel fra Tyskland, mens KIF Kolding møder franske Montpellier med blandt andet Nikola Karabatic på holdet.
Begge de danske hold spiller den første kamp på hjemmebane i perioden den 24. til den 28. marts, mens returopgøret på udebane finder sted fra den 31. marts til den 4. april.
DHF TurneringsNyt
Turneringsnyt nr. 28 fra Klubelitesektionen er klar.
TurneringsNyt
Dommer- og kampansættelser
Med venlig hilsen
Dansk Håndbold Forbund
Holdene til VM for klubhold klar
Af: Lars Graabek, 03.03.2010
Håndbolden går nu fodbolden i bedene og afholder for første gang et VM for klubhold fra den 17. til den 21. maj i skyskraberbyen Doha i Qatar. Der er på nuværende tidspunkt fundet fire af de seks deltagende mandskaber til VM-turneringen, som IHF står bag, og som kaldes for The SuperGlobe.
Europa repræsenteres af Champions League-mestrene fra Ciudad Real, Al Sadd/Qatar stiller op som værter for turneringen, Sulaibikhat Club fra Kuwait repræsenterer Asien, mens Unopar Fel Sercomtel fra Brasilien stiller op som Sydamerikas udvalgte mandskab. De to hold fra Oceanien og Afrika findes først til april.
Den 6. marts trækkes der lod til turneringen i ørkenstaten Qatar, der skal arrangere begivenheden de næste fire år.
Jørgensen og Laen stopper på landsholdet
af: Finn T. Jensen
Efter at have benyttet sig af den landstræner-bevilligede tænkepause oven på EM i Østrig har såvel Lars Jørgensen som Torsten Laen meddelt Ulrik Wilbek, at de ikke længere er til disposition for det danske herrelandshold.
"Jeg har overvejet situationen endog meget nøje og er kommet dertil, at jeg ikke vil kunne levere en 110 procent indsats i landsholdssammenhæng frem til et eventuelt OL i London 2012 - og så vil jeg hellere sige fra nu," siger Lars Jørgensen om sin beslutning.
"For mig er det at spille på landsholdet den ultimative ære, og derfor skal det også være helhjertet - og mere til - når jeg trækker den røde trøje over hovedet," siger forsvarsspecialisten videre og understreger, at han i lighed med sin mangeårige værelseskammerat Kasper Hvidt ikke vil være blankt afvisende over for Ulrik Wilbek, hvis landsholdet en dag kommer i en situation, hvor man står og mangler lige præcis de spidskompetencer, han kan byde ind med.
Torsten Laen har været igennem overvejelser, der til forveksling ligner Lars Jørgensens, og efter 152 kampe for Danmark vil fynboen nu udelukkende koncentrere sig op opgaverne for sin tyske klub, Füchse Berlin.
"Jeg er utroligt stolt over at have repræsenteret Danmark så mange gange gennem de seneste 10 år," siger 30-årige Laen, der fik sin debut på A-landsholdet i 1999 - præcis en måned efter sin 20 års fødselsdag.
På det tidspunkt var et år ældre Lars Jørgensen allerede fast etableret på A-landsholdet med hele tre kampe på sit CV og efter kampen mod Spanien ved EM i Østrig er Jørgensen med sine 192 landskampe den 9.mest benyttede spiller på det danske herrelandshold nogensinde.
Og de to frameldinger er blevet modtaget med fuld forståelse hos landstræneren.
"Jeg synes kun, man kan have respekt for den beslutning, Laen og Jørgensen har truffet, ligesom man kun kan have beundring til overs for den indsats, de begge har ydet for det danske håndbold siden de begge debuterede i 1999," siger Ulrik Wilbek.
"International håndbold i dag er på et niveau, hvor det ikke er nok, bare at være 98% til stede. Så når Torsten Laen og Lars Jørgensen kan mærke, at de sidste marginaler mangler - ja, så er det modent og et rigtigt valg, de hver for sig har truffet."
Fakta:
Lars Jørgensen
Født: 03.02. 1978
Klub: AG Håndbold
Tidligere klubber: Fladsaa, Næstved/Herlufsholm, ROAR, Virum/Sorgenfri, BM Altea, Portland San Antonio
Landskampe/mål: A: 192/144, U: 36/103, Y: 20/68
Torsten Laen
Født: 26.11. 1979
Klub: Füchse Berlin
Tidligere klubber: Aarup, GOG, BM Ciudad Real
Landskampe/mål: A: 152/257, U: 17/13
VM-kval spilles i St. Gallen
af: Finn T. Jensen
Sporthalle Kreuzbleiche i smukt beliggende St. Gallen tæt på Bodensee kommer til at danne ramme om returopgøret mellem Danmark og Schweiz i play-off kvalifikationen til VM i herrehåndbold i Sverige 2011.
Kampen er fastsat til søndag den 20. juni klokken 16.45 og den vises på Danmarks Radio.
Den relativt nye arena har plads til 3100 tilskuere fordelt på 1600 siddepladser og 1500 ståpladser, og den er til daglig hjemmebane for St. Ottmar/St. Gallen - en traditionsrig klub, som ud over at indtage en aktuel 5. plads i den schweiziske liga, og udover i aften, fredag den 26. februar at skulle spille semifinale i den schweiziske pokalturnering ude mod Pfadi Winterthur, har dansk assistenttræner i skikkelse af Dan Hansen.
Første opgør mellem Danmark og Schweiz spilles søndag den 13. juni klokken 20.15 og vises direkte på TV 2. Spillestedet er endnu ikke fastlagt.
EHF vil have gransket Moustafa
Af: Lars Graabek, 25.02.2010
Det Europæiske Håndbold Forbund (EHF) går nu ind i sagen om Hassan Moustafa, præsidenten for Det Internationale Håndbold Forbund (IHF) og hans aflønning af medieagenturet Sportive. EHF har i et brev til IHF's ledelse opfordret til, at et uvildigt selskab reviderer IHF's økonomiske forhold og ledelsens ageren.
EHF er, ifølge deres hjemmeside, gentagne gange blevet bedt om at forholde sig til Hassan Moustafas økonomiske forbindelser, siden 'der Spiegel' afslørede, at den egyptiske præsident havde en privat kontrakt med medieagenturet Sportfive til en værdi af næsten 4,5 mio. kr. i en periode, der faldt sammen med, at Sportfive i en periode frem til udgangen af 2009 stod for salget af verdenshåndboldens tv-rettigheder.
Hassan Moustafa har straks givet udtryk for, at han er villig til at følge EHF's opfordring, så han kan få sat stop for de mange beskyldninger mod ham og hans økonomiske forhold.
Landsholdslæge: En ærgerlig udvikling
af: Finn T. Jensen
"Der skal ikke herske den mindste tvivl om, at vi i det danske herrelandsholds sundhedssektor har den dybeste medfølelse med Michael V. Knudsen og at vi inderligt håber, at hans knæoperation senere i dag, torsdag den 25. februar, forløber ukompliceret, så han slipper for efterfølgende gener og snarest muligt kan genoptage sit normale virke - ikke mindst naturligvis håndboldkarrieren."
Som alle andre implicerede er den danske landsholdslæge Steen Bo Kalms ked af den udvikling, Michael Knudsens knæskade har taget og som nu betyder, at den stærke stregspiller må opereres for en brusksamling.
"Udover at det er forfærdeligt ærgerligt, at Michael Knudsen på grund af denne operation er tvunget til at sidde uden for resten af sæsonen, kommer det overraskende for mig, at hans klub, SG Flensburg-Handewitt, har reageret så kraftigt, som tilfældet tilsyneladende er," siger Steen Bo Kalms videre.
"I landsholdsledelsen ønsker vi naturligvis ikke at fralægge os ansvar for vores spilleres helbred, og i dette tilfælde har vi efter min bedste overbevisning ikke alene handlet ansvarligt, vi har også under hele forløbet op til og under slutrunden om europamesterskaberne i Østrig været i konstant dialog med Flensburg-Handewitts læge, Hauke Mommsen," siger Steen Bo Kalms.
"Kort fortalt har Mommsen selv på baggrund af de problemer, der var med Michael Knudsens knæ i træningslejren op til EM tilset skaden i Flensburg den 14. januar. På den baggrund foretog vi i landsholdets sundhedssektor på selve ankomstdagen i Linz, den 17. januar, en MR-scanning på et lokalt hospital for at have det bedst mulige vurderingsgrundlag i forhold til, hvorvidt det var forsvarligt at lade Michael Knudsen spille eller ej."
"Denne scanning blev primært vurderet af mig og en traumatolog på hospitalet i Linz, og først næste dag udkom en beskrivelse fra sygehuset, som påviste knogleødem i laterale femuropatelarled. Der var ingen menisk eller ledbåndsskader i knæet og der blev ikke beskrevet brusklæsioner."
"Jeg sendte denne beskrivelse og min egen kommentar til Flensburgs læge samme dag på fax, og kontaktede senere samme dag Mommsen pr. telefon, hvor vi var enige om at lade Michael spille under den forudsætning, at han ikke oplevede forværring efter kampene," siger Steen Bo Kalms.
"Dagligt under EM blev Michael tilset og behandlet af erfarne fysioterapeuter og af mig. Der blev dagligt udmålt knæomfang, bevægelse og stabilitet, og der blev på intet tidspunkt konstateret forværringer. Michael blev intensivt behandlet på ikke kampdage, han bar støttende forbinding mellem kampene - ligesom han naturligvis bar knæbeskytter under kampene. Så ud fra en lægelig betragtning, har jeg svært ved at se, hvordan Michael Knudsens deltagelse i kampene kan have forværret traumatiseringen af hans knæ."
"Disse betragtninger ændrer naturligvis ikke på Michael Knudsens nuværende ulykkelige situation, men de kaster forhåbentlig et lys over, at hans knæproblemer er blevet behandlet med den største ansvarlighed under landsholdets optakt til og deltagelse i EM i januar måned," siger landsholdslæge Steen Bo Kalms.
Fuldt hus på Færøerne til U18
Af: Lars Graabek, 24.02.2010
Tre sejre ud tre mulige kunne landstræner Heine Eriksen skrive ind på kontoen efter Dame-U18's nyligt overståede træningslejr på Færøerne. De små øers A-landshold tabte med 17-34, U21-pigerne måtte lægge ryg til en basker på 20-32, mens de færøske mestre fra Stjørnan overgav sig efter 19-29 til de sejrsvante U17-europamestre.
Selv om modstanden måske ikke var benhård, fik holdet et stort udbytte af turen ifølge Heine Eriksen: "Til sommer skal vi både til VM og ungdoms-OL, så det var fremragende, at vi fik prøvet en masse spillere af. Lidt overraskende dækkede alle holdene meget offensivt, hvilket dog passer os godt i forhold til vores forberedelser. Vi arbejder selv med et offensivt forsvar, så vi har fået en masse gode erfaringer med hjem i bagagen."
Hvis man tror, at det kun er herhjemme, der er faldet meget sne, skal man blot tage en tur op til Færøerne, hvor det er væltet ned på det seneste. "Der var så meget sne, at flere af vores ture desværre blev aflyst, men vi har mødt en masse flinke mennesker, haft perfekte træningsforhold og virkelig fået nydt naturen," fortæller Heine Eriksen.
Næste opgave for U18-landsholdet er de åbne skandinaviske mesterskaber i Kolding-området, hvor danskerne i påsken møder Norge, Sverige og Frankrig.
Målscorere på turen
|
Navn
|
mål
|
|
Mia Biltoft
|
5
|
|
Kathrine Heindahl
|
8
|
|
Simone Kristiansen
|
4
|
|
Stine Knudsen
|
7
|
|
Signe Sjølund Pedersen
|
15
|
|
Louise Kristensen
|
10
|
|
Fie Woller
|
1
|
|
Rikke Ebbesen
|
4
|
|
Louise Burgaard Madsen
|
12
|
|
Mathilde Kristensen
|
6
|
|
Amanda E. Brogaard
|
3
|
|
Julie Parkhøi
|
7
|
|
Janne Brandt Andersen
|
5
|
|
Pernille Clausen
|
2
|
|
Anne Sofie Hjort
|
2
|
|
Cecilie Woller
|
3
|
|
Amanda Brogaard
|
3
|
Team Tvis trak Gummersbach
Af: Lars Graabek, 23.02.2010
Det blev til tysk modstand for Team Tvis Holstebro, da EHF i dag trak lod til mændenes kvartfinaler i pokalvindernes turnering. De jyske pokalmestre møder VfL Gummersbach, som i forrige runde med besvær slog portugisiske Braga ud efter to knebne sejre.
VfL Gummersbach ligger pt. på ottendepladsen i Bundesligaen. Deres mest markante profiler er den islandske stregkæmpe Robert Gunnarsson, Østrigs bedste spiller fra EM, Victor Szylagyi, samt den kroatiske venstreback Drago Vukovic.
Den først kvartfinale spilles i Holstebro den 27.-28. marts, mens returopgøret afvikles weekenden efter den 3.-4. april i Tyskland.
Kære håndboldjournalist/ekspert
Inden for de nærmeste 30 måneder venter der i tilfælde af succes i forbindelse med kvalifikations-procedurerne tre store, interessante og på mange niveauer afgørende slutrunder for det danske herrelandshold i håndbold: VM i Sverige 2011, EM i Serbien 2012 og endelig OL i London senere samme år.
Set i såvel et resultatmæssigt som ressourcemæssigt lys et opgave-katalog, der kræver en velovervejet strategi, hvis den danske indsats ved hver enkelt begivenhed skal være optimal samtidig med, at den naturligt påkrævede spillemæssige og udviklingsmæssige konsensus skal opretholdes.
Første skridt i retning mod disse opgaver bliver, at vi indkalder til træningssamling den 12. april 2010 for tre dage senere at deltage i Bring Cup i Norge, hvor såvel vores A-landshold som B-landshold skal op imod tre så stærke håndboldnationer som Tyskland, Sverige og Norge.
De spillere, der skal deltage ved den lejlighed, udtages i løbet af marts måned og i forbindelse med offentliggørelsen af såvel A-trup som B-trup er det mig en fornøjelse at indbyde dig til et
"Udvidet pressemøde"
på Vejle Center Hotel
Willy Sørensens Plads 3
7100 Vejle
Mandag den 22. marts klokken 13.00
På dette møde vil jeg - udover naturligvis at præsentere holdene til Bring Cup - orientere om de elementer, jeg mener, bør indgå i overvejelserne forud for de tre ovenfor nævnte slutrunder.
Hvilke tendenser såvel i vores eget som i vores modstanderes spillemæssige koncept(er) bør indgå i de strategiske overvejelser forud for udtagelse af spillere og valg af strategi.?
I den forbindelse vil jeg kort orientere om indholdet af den talenttræning, der foregår i Dansk Håndbold Forbunds regi.
Grundig analyse af det forhåndenværende spillermateriale i forhold til, hvem der reelt kan vinde medaljer til Danmark.
Strategi for afvikling af de spillere, der gennem de seneste mange år har spillet landsholdet til fem sæt medaljer ved internationale turneringer samt ikke mindst strategi for udvikling og indslusning af de spillere, der skal afløse dem.
Der vil efterfølgende blive mulighed for afklarende spørgsmål til såvel overståede som kommende mesterskaber med det mål for øje, at dansk herrehåndbold fastholder og meget gerne udbygger sit høje internationale niveau.
Velkommen
Med venlig hilsen
Ulrik Wilbek
- EHF vil have gransket Moustafa
Barsk lodtrækning for FCK og Kolding
Det blev til to meget svære modstandere for de danske hold, da der i dag blev trukket lod til 1/8-dels finalerne i mændenes Champions League-turnering.
FCK Håndbold får fornøjelsen af at møde THW Kiel fra Tyskland, mens KIF Kolding møder franske Montpellier med blandt andet Nikola Karabatic på holdet.
Begge de danske hold spiller den første kamp på hjemmebane i perioden den 24. til den 28. marts, mens returopgøret på udebane finder sted fra den 31. marts til den 4. april.
DHF TurneringsNyt
Turneringsnyt nr. 28 fra Klubelitesektionen er klar.
TurneringsNyt
Dommer- og kampansættelser
Med venlig hilsen
Dansk Håndbold Forbund
Holdene til VM for klubhold klar
Af: Lars Graabek, 03.03.2010
Håndbolden går nu fodbolden i bedene og afholder for første gang et VM for klubhold fra den 17. til den 21. maj i skyskraberbyen Doha i Qatar. Der er på nuværende tidspunkt fundet fire af de seks deltagende mandskaber til VM-turneringen, som IHF står bag, og som kaldes for The SuperGlobe.
Europa repræsenteres af Champions League-mestrene fra Ciudad Real, Al Sadd/Qatar stiller op som værter for turneringen, Sulaibikhat Club fra Kuwait repræsenterer Asien, mens Unopar Fel Sercomtel fra Brasilien stiller op som Sydamerikas udvalgte mandskab. De to hold fra Oceanien og Afrika findes først til april.
Den 6. marts trækkes der lod til turneringen i ørkenstaten Qatar, der skal arrangere begivenheden de næste fire år.
Jørgensen og Laen stopper på landsholdet
af: Finn T. Jensen
Efter at have benyttet sig af den landstræner-bevilligede tænkepause oven på EM i Østrig har såvel Lars Jørgensen som Torsten Laen meddelt Ulrik Wilbek, at de ikke længere er til disposition for det danske herrelandshold.
"Jeg har overvejet situationen endog meget nøje og er kommet dertil, at jeg ikke vil kunne levere en 110 procent indsats i landsholdssammenhæng frem til et eventuelt OL i London 2012 - og så vil jeg hellere sige fra nu," siger Lars Jørgensen om sin beslutning.
"For mig er det at spille på landsholdet den ultimative ære, og derfor skal det også være helhjertet - og mere til - når jeg trækker den røde trøje over hovedet," siger forsvarsspecialisten videre og understreger, at han i lighed med sin mangeårige værelseskammerat Kasper Hvidt ikke vil være blankt afvisende over for Ulrik Wilbek, hvis landsholdet en dag kommer i en situation, hvor man står og mangler lige præcis de spidskompetencer, han kan byde ind med.
Torsten Laen har været igennem overvejelser, der til forveksling ligner Lars Jørgensens, og efter 152 kampe for Danmark vil fynboen nu udelukkende koncentrere sig op opgaverne for sin tyske klub, Füchse Berlin.
"Jeg er utroligt stolt over at have repræsenteret Danmark så mange gange gennem de seneste 10 år," siger 30-årige Laen, der fik sin debut på A-landsholdet i 1999 - præcis en måned efter sin 20 års fødselsdag.
På det tidspunkt var et år ældre Lars Jørgensen allerede fast etableret på A-landsholdet med hele tre kampe på sit CV og efter kampen mod Spanien ved EM i Østrig er Jørgensen med sine 192 landskampe den 9.mest benyttede spiller på det danske herrelandshold nogensinde.
Og de to frameldinger er blevet modtaget med fuld forståelse hos landstræneren.
"Jeg synes kun, man kan have respekt for den beslutning, Laen og Jørgensen har truffet, ligesom man kun kan have beundring til overs for den indsats, de begge har ydet for det danske håndbold siden de begge debuterede i 1999," siger Ulrik Wilbek.
"International håndbold i dag er på et niveau, hvor det ikke er nok, bare at være 98% til stede. Så når Torsten Laen og Lars Jørgensen kan mærke, at de sidste marginaler mangler - ja, så er det modent og et rigtigt valg, de hver for sig har truffet."
Fakta:
Lars Jørgensen
Født: 03.02. 1978
Klub: AG Håndbold
Tidligere klubber: Fladsaa, Næstved/Herlufsholm, ROAR, Virum/Sorgenfri, BM Altea, Portland San Antonio
Landskampe/mål: A: 192/144, U: 36/103, Y: 20/68
Torsten Laen
Født: 26.11. 1979
Klub: Füchse Berlin
Tidligere klubber: Aarup, GOG, BM Ciudad Real
Landskampe/mål: A: 152/257, U: 17/13
VM-kval spilles i St. Gallen
af: Finn T. Jensen
Sporthalle Kreuzbleiche i smukt beliggende St. Gallen tæt på Bodensee kommer til at danne ramme om returopgøret mellem Danmark og Schweiz i play-off kvalifikationen til VM i herrehåndbold i Sverige 2011.
Kampen er fastsat til søndag den 20. juni klokken 16.45 og den vises på Danmarks Radio.
Den relativt nye arena har plads til 3100 tilskuere fordelt på 1600 siddepladser og 1500 ståpladser, og den er til daglig hjemmebane for St. Ottmar/St. Gallen - en traditionsrig klub, som ud over at indtage en aktuel 5. plads i den schweiziske liga, og udover i aften, fredag den 26. februar at skulle spille semifinale i den schweiziske pokalturnering ude mod Pfadi Winterthur, har dansk assistenttræner i skikkelse af Dan Hansen.
Første opgør mellem Danmark og Schweiz spilles søndag den 13. juni klokken 20.15 og vises direkte på TV 2. Spillestedet er endnu ikke fastlagt.
EHF vil have gransket Moustafa
Af: Lars Graabek, 25.02.2010
Det Europæiske Håndbold Forbund (EHF) går nu ind i sagen om Hassan Moustafa, præsidenten for Det Internationale Håndbold Forbund (IHF) og hans aflønning af medieagenturet Sportive. EHF har i et brev til IHF's ledelse opfordret til, at et uvildigt selskab reviderer IHF's økonomiske forhold og ledelsens ageren.
EHF er, ifølge deres hjemmeside, gentagne gange blevet bedt om at forholde sig til Hassan Moustafas økonomiske forbindelser, siden 'der Spiegel' afslørede, at den egyptiske præsident havde en privat kontrakt med medieagenturet Sportfive til en værdi af næsten 4,5 mio. kr. i en periode, der faldt sammen med, at Sportfive i en periode frem til udgangen af 2009 stod for salget af verdenshåndboldens tv-rettigheder.
Hassan Moustafa har straks givet udtryk for, at han er villig til at følge EHF's opfordring, så han kan få sat stop for de mange beskyldninger mod ham og hans økonomiske forhold.
Landsholdslæge: En ærgerlig udvikling
af: Finn T. Jensen
"Der skal ikke herske den mindste tvivl om, at vi i det danske herrelandsholds sundhedssektor har den dybeste medfølelse med Michael V. Knudsen og at vi inderligt håber, at hans knæoperation senere i dag, torsdag den 25. februar, forløber ukompliceret, så han slipper for efterfølgende gener og snarest muligt kan genoptage sit normale virke - ikke mindst naturligvis håndboldkarrieren."
Som alle andre implicerede er den danske landsholdslæge Steen Bo Kalms ked af den udvikling, Michael Knudsens knæskade har taget og som nu betyder, at den stærke stregspiller må opereres for en brusksamling.
"Udover at det er forfærdeligt ærgerligt, at Michael Knudsen på grund af denne operation er tvunget til at sidde uden for resten af sæsonen, kommer det overraskende for mig, at hans klub, SG Flensburg-Handewitt, har reageret så kraftigt, som tilfældet tilsyneladende er," siger Steen Bo Kalms videre.
"I landsholdsledelsen ønsker vi naturligvis ikke at fralægge os ansvar for vores spilleres helbred, og i dette tilfælde har vi efter min bedste overbevisning ikke alene handlet ansvarligt, vi har også under hele forløbet op til og under slutrunden om europamesterskaberne i Østrig været i konstant dialog med Flensburg-Handewitts læge, Hauke Mommsen," siger Steen Bo Kalms.
"Kort fortalt har Mommsen selv på baggrund af de problemer, der var med Michael Knudsens knæ i træningslejren op til EM tilset skaden i Flensburg den 14. januar. På den baggrund foretog vi i landsholdets sundhedssektor på selve ankomstdagen i Linz, den 17. januar, en MR-scanning på et lokalt hospital for at have det bedst mulige vurderingsgrundlag i forhold til, hvorvidt det var forsvarligt at lade Michael Knudsen spille eller ej."
"Denne scanning blev primært vurderet af mig og en traumatolog på hospitalet i Linz, og først næste dag udkom en beskrivelse fra sygehuset, som påviste knogleødem i laterale femuropatelarled. Der var ingen menisk eller ledbåndsskader i knæet og der blev ikke beskrevet brusklæsioner."
"Jeg sendte denne beskrivelse og min egen kommentar til Flensburgs læge samme dag på fax, og kontaktede senere samme dag Mommsen pr. telefon, hvor vi var enige om at lade Michael spille under den forudsætning, at han ikke oplevede forværring efter kampene," siger Steen Bo Kalms.
"Dagligt under EM blev Michael tilset og behandlet af erfarne fysioterapeuter og af mig. Der blev dagligt udmålt knæomfang, bevægelse og stabilitet, og der blev på intet tidspunkt konstateret forværringer. Michael blev intensivt behandlet på ikke kampdage, han bar støttende forbinding mellem kampene - ligesom han naturligvis bar knæbeskytter under kampene. Så ud fra en lægelig betragtning, har jeg svært ved at se, hvordan Michael Knudsens deltagelse i kampene kan have forværret traumatiseringen af hans knæ."
"Disse betragtninger ændrer naturligvis ikke på Michael Knudsens nuværende ulykkelige situation, men de kaster forhåbentlig et lys over, at hans knæproblemer er blevet behandlet med den største ansvarlighed under landsholdets optakt til og deltagelse i EM i januar måned," siger landsholdslæge Steen Bo Kalms.
Fuldt hus på Færøerne til U18
Af: Lars Graabek, 24.02.2010
Tre sejre ud tre mulige kunne landstræner Heine Eriksen skrive ind på kontoen efter Dame-U18's nyligt overståede træningslejr på Færøerne. De små øers A-landshold tabte med 17-34, U21-pigerne måtte lægge ryg til en basker på 20-32, mens de færøske mestre fra Stjørnan overgav sig efter 19-29 til de sejrsvante U17-europamestre.
Selv om modstanden måske ikke var benhård, fik holdet et stort udbytte af turen ifølge Heine Eriksen: "Til sommer skal vi både til VM og ungdoms-OL, så det var fremragende, at vi fik prøvet en masse spillere af. Lidt overraskende dækkede alle holdene meget offensivt, hvilket dog passer os godt i forhold til vores forberedelser. Vi arbejder selv med et offensivt forsvar, så vi har fået en masse gode erfaringer med hjem i bagagen."
Hvis man tror, at det kun er herhjemme, der er faldet meget sne, skal man blot tage en tur op til Færøerne, hvor det er væltet ned på det seneste. "Der var så meget sne, at flere af vores ture desværre blev aflyst, men vi har mødt en masse flinke mennesker, haft perfekte træningsforhold og virkelig fået nydt naturen," fortæller Heine Eriksen.
Næste opgave for U18-landsholdet er de åbne skandinaviske mesterskaber i Kolding-området, hvor danskerne i påsken møder Norge, Sverige og Frankrig.
Målscorere på turen
|
Navn
|
mål
|
|
Mia Biltoft
|
5
|
|
Kathrine Heindahl
|
8
|
|
Simone Kristiansen
|
4
|
|
Stine Knudsen
|
7
|
|
Signe Sjølund Pedersen
|
15
|
|
Louise Kristensen
|
10
|
|
Fie Woller
|
1
|
|
Rikke Ebbesen
|
4
|
|
Louise Burgaard Madsen
|
12
|
|
Mathilde Kristensen
|
6
|
|
Amanda E. Brogaard
|
3
|
|
Julie Parkhøi
|
7
|
|
Janne Brandt Andersen
|
5
|
|
Pernille Clausen
|
2
|
|
Anne Sofie Hjort
|
2
|
|
Cecilie Woller
|
3
|
|
Amanda Brogaard
|
3
|
Team Tvis trak Gummersbach
Af: Lars Graabek, 23.02.2010
Det blev til tysk modstand for Team Tvis Holstebro, da EHF i dag trak lod til mændenes kvartfinaler i pokalvindernes turnering. De jyske pokalmestre møder VfL Gummersbach, som i forrige runde med besvær slog portugisiske Braga ud efter to knebne sejre.
VfL Gummersbach ligger pt. på ottendepladsen i Bundesligaen. Deres mest markante profiler er den islandske stregkæmpe Robert Gunnarsson, Østrigs bedste spiller fra EM, Victor Szylagyi, samt den kroatiske venstreback Drago Vukovic.
Den først kvartfinale spilles i Holstebro den 27.-28. marts, mens returopgøret afvikles weekenden efter den 3.-4. april i Tyskland.
Kære håndboldjournalist/ekspert
Inden for de nærmeste 30 måneder venter der i tilfælde af succes i forbindelse med kvalifikations-procedurerne tre store, interessante og på mange niveauer afgørende slutrunder for det danske herrelandshold i håndbold: VM i Sverige 2011, EM i Serbien 2012 og endelig OL i London senere samme år.
Set i såvel et resultatmæssigt som ressourcemæssigt lys et opgave-katalog, der kræver en velovervejet strategi, hvis den danske indsats ved hver enkelt begivenhed skal være optimal samtidig med, at den naturligt påkrævede spillemæssige og udviklingsmæssige konsensus skal opretholdes.
Første skridt i retning mod disse opgaver bliver, at vi indkalder til træningssamling den 12. april 2010 for tre dage senere at deltage i Bring Cup i Norge, hvor såvel vores A-landshold som B-landshold skal op imod tre så stærke håndboldnationer som Tyskland, Sverige og Norge.
De spillere, der skal deltage ved den lejlighed, udtages i løbet af marts måned og i forbindelse med offentliggørelsen af såvel A-trup som B-trup er det mig en fornøjelse at indbyde dig til et
"Udvidet pressemøde"
på Vejle Center Hotel
Willy Sørensens Plads 3
7100 Vejle
Mandag den 22. marts klokken 13.00
På dette møde vil jeg - udover naturligvis at præsentere holdene til Bring Cup - orientere om de elementer, jeg mener, bør indgå i overvejelserne forud for de tre ovenfor nævnte slutrunder.
Hvilke tendenser såvel i vores eget som i vores modstanderes spillemæssige koncept(er) bør indgå i de strategiske overvejelser forud for udtagelse af spillere og valg af strategi.?
I den forbindelse vil jeg kort orientere om indholdet af den talenttræning, der foregår i Dansk Håndbold Forbunds regi.
Grundig analyse af det forhåndenværende spillermateriale i forhold til, hvem der reelt kan vinde medaljer til Danmark.
Strategi for afvikling af de spillere, der gennem de seneste mange år har spillet landsholdet til fem sæt medaljer ved internationale turneringer samt ikke mindst strategi for udvikling og indslusning af de spillere, der skal afløse dem.
Der vil efterfølgende blive mulighed for afklarende spørgsmål til såvel overståede som kommende mesterskaber med det mål for øje, at dansk herrehåndbold fastholder og meget gerne udbygger sit høje internationale niveau.
Velkommen
Med venlig hilsen
Ulrik Wilbek
- Landsholdslæge: En ærgerlig udvikling
Barsk lodtrækning for FCK og Kolding
Det blev til to meget svære modstandere for de danske hold, da der i dag blev trukket lod til 1/8-dels finalerne i mændenes Champions League-turnering.
FCK Håndbold får fornøjelsen af at møde THW Kiel fra Tyskland, mens KIF Kolding møder franske Montpellier med blandt andet Nikola Karabatic på holdet.
Begge de danske hold spiller den første kamp på hjemmebane i perioden den 24. til den 28. marts, mens returopgøret på udebane finder sted fra den 31. marts til den 4. april.
DHF TurneringsNyt
Turneringsnyt nr. 28 fra Klubelitesektionen er klar.
TurneringsNyt
Dommer- og kampansættelser
Med venlig hilsen
Dansk Håndbold Forbund
Holdene til VM for klubhold klar
Af: Lars Graabek, 03.03.2010
Håndbolden går nu fodbolden i bedene og afholder for første gang et VM for klubhold fra den 17. til den 21. maj i skyskraberbyen Doha i Qatar. Der er på nuværende tidspunkt fundet fire af de seks deltagende mandskaber til VM-turneringen, som IHF står bag, og som kaldes for The SuperGlobe.
Europa repræsenteres af Champions League-mestrene fra Ciudad Real, Al Sadd/Qatar stiller op som værter for turneringen, Sulaibikhat Club fra Kuwait repræsenterer Asien, mens Unopar Fel Sercomtel fra Brasilien stiller op som Sydamerikas udvalgte mandskab. De to hold fra Oceanien og Afrika findes først til april.
Den 6. marts trækkes der lod til turneringen i ørkenstaten Qatar, der skal arrangere begivenheden de næste fire år.
Jørgensen og Laen stopper på landsholdet
af: Finn T. Jensen
Efter at have benyttet sig af den landstræner-bevilligede tænkepause oven på EM i Østrig har såvel Lars Jørgensen som Torsten Laen meddelt Ulrik Wilbek, at de ikke længere er til disposition for det danske herrelandshold.
"Jeg har overvejet situationen endog meget nøje og er kommet dertil, at jeg ikke vil kunne levere en 110 procent indsats i landsholdssammenhæng frem til et eventuelt OL i London 2012 - og så vil jeg hellere sige fra nu," siger Lars Jørgensen om sin beslutning.
"For mig er det at spille på landsholdet den ultimative ære, og derfor skal det også være helhjertet - og mere til - når jeg trækker den røde trøje over hovedet," siger forsvarsspecialisten videre og understreger, at han i lighed med sin mangeårige værelseskammerat Kasper Hvidt ikke vil være blankt afvisende over for Ulrik Wilbek, hvis landsholdet en dag kommer i en situation, hvor man står og mangler lige præcis de spidskompetencer, han kan byde ind med.
Torsten Laen har været igennem overvejelser, der til forveksling ligner Lars Jørgensens, og efter 152 kampe for Danmark vil fynboen nu udelukkende koncentrere sig op opgaverne for sin tyske klub, Füchse Berlin.
"Jeg er utroligt stolt over at have repræsenteret Danmark så mange gange gennem de seneste 10 år," siger 30-årige Laen, der fik sin debut på A-landsholdet i 1999 - præcis en måned efter sin 20 års fødselsdag.
På det tidspunkt var et år ældre Lars Jørgensen allerede fast etableret på A-landsholdet med hele tre kampe på sit CV og efter kampen mod Spanien ved EM i Østrig er Jørgensen med sine 192 landskampe den 9.mest benyttede spiller på det danske herrelandshold nogensinde.
Og de to frameldinger er blevet modtaget med fuld forståelse hos landstræneren.
"Jeg synes kun, man kan have respekt for den beslutning, Laen og Jørgensen har truffet, ligesom man kun kan have beundring til overs for den indsats, de begge har ydet for det danske håndbold siden de begge debuterede i 1999," siger Ulrik Wilbek.
"International håndbold i dag er på et niveau, hvor det ikke er nok, bare at være 98% til stede. Så når Torsten Laen og Lars Jørgensen kan mærke, at de sidste marginaler mangler - ja, så er det modent og et rigtigt valg, de hver for sig har truffet."
Fakta:
Lars Jørgensen
Født: 03.02. 1978
Klub: AG Håndbold
Tidligere klubber: Fladsaa, Næstved/Herlufsholm, ROAR, Virum/Sorgenfri, BM Altea, Portland San Antonio
Landskampe/mål: A: 192/144, U: 36/103, Y: 20/68
Torsten Laen
Født: 26.11. 1979
Klub: Füchse Berlin
Tidligere klubber: Aarup, GOG, BM Ciudad Real
Landskampe/mål: A: 152/257, U: 17/13
VM-kval spilles i St. Gallen
af: Finn T. Jensen
Sporthalle Kreuzbleiche i smukt beliggende St. Gallen tæt på Bodensee kommer til at danne ramme om returopgøret mellem Danmark og Schweiz i play-off kvalifikationen til VM i herrehåndbold i Sverige 2011.
Kampen er fastsat til søndag den 20. juni klokken 16.45 og den vises på Danmarks Radio.
Den relativt nye arena har plads til 3100 tilskuere fordelt på 1600 siddepladser og 1500 ståpladser, og den er til daglig hjemmebane for St. Ottmar/St. Gallen - en traditionsrig klub, som ud over at indtage en aktuel 5. plads i den schweiziske liga, og udover i aften, fredag den 26. februar at skulle spille semifinale i den schweiziske pokalturnering ude mod Pfadi Winterthur, har dansk assistenttræner i skikkelse af Dan Hansen.
Første opgør mellem Danmark og Schweiz spilles søndag den 13. juni klokken 20.15 og vises direkte på TV 2. Spillestedet er endnu ikke fastlagt.
EHF vil have gransket Moustafa
Af: Lars Graabek, 25.02.2010
Det Europæiske Håndbold Forbund (EHF) går nu ind i sagen om Hassan Moustafa, præsidenten for Det Internationale Håndbold Forbund (IHF) og hans aflønning af medieagenturet Sportive. EHF har i et brev til IHF's ledelse opfordret til, at et uvildigt selskab reviderer IHF's økonomiske forhold og ledelsens ageren.
EHF er, ifølge deres hjemmeside, gentagne gange blevet bedt om at forholde sig til Hassan Moustafas økonomiske forbindelser, siden 'der Spiegel' afslørede, at den egyptiske præsident havde en privat kontrakt med medieagenturet Sportfive til en værdi af næsten 4,5 mio. kr. i en periode, der faldt sammen med, at Sportfive i en periode frem til udgangen af 2009 stod for salget af verdenshåndboldens tv-rettigheder.
Hassan Moustafa har straks givet udtryk for, at han er villig til at følge EHF's opfordring, så han kan få sat stop for de mange beskyldninger mod ham og hans økonomiske forhold.
Landsholdslæge: En ærgerlig udvikling
af: Finn T. Jensen
"Der skal ikke herske den mindste tvivl om, at vi i det danske herrelandsholds sundhedssektor har den dybeste medfølelse med Michael V. Knudsen og at vi inderligt håber, at hans knæoperation senere i dag, torsdag den 25. februar, forløber ukompliceret, så han slipper for efterfølgende gener og snarest muligt kan genoptage sit normale virke - ikke mindst naturligvis håndboldkarrieren."
Som alle andre implicerede er den danske landsholdslæge Steen Bo Kalms ked af den udvikling, Michael Knudsens knæskade har taget og som nu betyder, at den stærke stregspiller må opereres for en brusksamling.
"Udover at det er forfærdeligt ærgerligt, at Michael Knudsen på grund af denne operation er tvunget til at sidde uden for resten af sæsonen, kommer det overraskende for mig, at hans klub, SG Flensburg-Handewitt, har reageret så kraftigt, som tilfældet tilsyneladende er," siger Steen Bo Kalms videre.
"I landsholdsledelsen ønsker vi naturligvis ikke at fralægge os ansvar for vores spilleres helbred, og i dette tilfælde har vi efter min bedste overbevisning ikke alene handlet ansvarligt, vi har også under hele forløbet op til og under slutrunden om europamesterskaberne i Østrig været i konstant dialog med Flensburg-Handewitts læge, Hauke Mommsen," siger Steen Bo Kalms.
"Kort fortalt har Mommsen selv på baggrund af de problemer, der var med Michael Knudsens knæ i træningslejren op til EM tilset skaden i Flensburg den 14. januar. På den baggrund foretog vi i landsholdets sundhedssektor på selve ankomstdagen i Linz, den 17. januar, en MR-scanning på et lokalt hospital for at have det bedst mulige vurderingsgrundlag i forhold til, hvorvidt det var forsvarligt at lade Michael Knudsen spille eller ej."
"Denne scanning blev primært vurderet af mig og en traumatolog på hospitalet i Linz, og først næste dag udkom en beskrivelse fra sygehuset, som påviste knogleødem i laterale femuropatelarled. Der var ingen menisk eller ledbåndsskader i knæet og der blev ikke beskrevet brusklæsioner."
"Jeg sendte denne beskrivelse og min egen kommentar til Flensburgs læge samme dag på fax, og kontaktede senere samme dag Mommsen pr. telefon, hvor vi var enige om at lade Michael spille under den forudsætning, at han ikke oplevede forværring efter kampene," siger Steen Bo Kalms.
"Dagligt under EM blev Michael tilset og behandlet af erfarne fysioterapeuter og af mig. Der blev dagligt udmålt knæomfang, bevægelse og stabilitet, og der blev på intet tidspunkt konstateret forværringer. Michael blev intensivt behandlet på ikke kampdage, han bar støttende forbinding mellem kampene - ligesom han naturligvis bar knæbeskytter under kampene. Så ud fra en lægelig betragtning, har jeg svært ved at se, hvordan Michael Knudsens deltagelse i kampene kan have forværret traumatiseringen af hans knæ."
"Disse betragtninger ændrer naturligvis ikke på Michael Knudsens nuværende ulykkelige situation, men de kaster forhåbentlig et lys over, at hans knæproblemer er blevet behandlet med den største ansvarlighed under landsholdets optakt til og deltagelse i EM i januar måned," siger landsholdslæge Steen Bo Kalms.
Fuldt hus på Færøerne til U18
Af: Lars Graabek, 24.02.2010
Tre sejre ud tre mulige kunne landstræner Heine Eriksen skrive ind på kontoen efter Dame-U18's nyligt overståede træningslejr på Færøerne. De små øers A-landshold tabte med 17-34, U21-pigerne måtte lægge ryg til en basker på 20-32, mens de færøske mestre fra Stjørnan overgav sig efter 19-29 til de sejrsvante U17-europamestre.
Selv om modstanden måske ikke var benhård, fik holdet et stort udbytte af turen ifølge Heine Eriksen: "Til sommer skal vi både til VM og ungdoms-OL, så det var fremragende, at vi fik prøvet en masse spillere af. Lidt overraskende dækkede alle holdene meget offensivt, hvilket dog passer os godt i forhold til vores forberedelser. Vi arbejder selv med et offensivt forsvar, så vi har fået en masse gode erfaringer med hjem i bagagen."
Hvis man tror, at det kun er herhjemme, der er faldet meget sne, skal man blot tage en tur op til Færøerne, hvor det er væltet ned på det seneste. "Der var så meget sne, at flere af vores ture desværre blev aflyst, men vi har mødt en masse flinke mennesker, haft perfekte træningsforhold og virkelig fået nydt naturen," fortæller Heine Eriksen.
Næste opgave for U18-landsholdet er de åbne skandinaviske mesterskaber i Kolding-området, hvor danskerne i påsken møder Norge, Sverige og Frankrig.
Målscorere på turen
|
Navn
|
mål
|
|
Mia Biltoft
|
5
|
|
Kathrine Heindahl
|
8
|
|
Simone Kristiansen
|
4
|
|
Stine Knudsen
|
7
|
|
Signe Sjølund Pedersen
|
15
|
|
Louise Kristensen
|
10
|
|
Fie Woller
|
1
|
|
Rikke Ebbesen
|
4
|
|
Louise Burgaard Madsen
|
12
|
|
Mathilde Kristensen
|
6
|
|
Amanda E. Brogaard
|
3
|
|
Julie Parkhøi
|
7
|
|
Janne Brandt Andersen
|
5
|
|
Pernille Clausen
|
2
|
|
Anne Sofie Hjort
|
2
|
|
Cecilie Woller
|
3
|
|
Amanda Brogaard
|
3
|
Team Tvis trak Gummersbach
Af: Lars Graabek, 23.02.2010
Det blev til tysk modstand for Team Tvis Holstebro, da EHF i dag trak lod til mændenes kvartfinaler i pokalvindernes turnering. De jyske pokalmestre møder VfL Gummersbach, som i forrige runde med besvær slog portugisiske Braga ud efter to knebne sejre.
VfL Gummersbach ligger pt. på ottendepladsen i Bundesligaen. Deres mest markante profiler er den islandske stregkæmpe Robert Gunnarsson, Østrigs bedste spiller fra EM, Victor Szylagyi, samt den kroatiske venstreback Drago Vukovic.
Den først kvartfinale spilles i Holstebro den 27.-28. marts, mens returopgøret afvikles weekenden efter den 3.-4. april i Tyskland.
Kære håndboldjournalist/ekspert
Inden for de nærmeste 30 måneder venter der i tilfælde af succes i forbindelse med kvalifikations-procedurerne tre store, interessante og på mange niveauer afgørende slutrunder for det danske herrelandshold i håndbold: VM i Sverige 2011, EM i Serbien 2012 og endelig OL i London senere samme år.
Set i såvel et resultatmæssigt som ressourcemæssigt lys et opgave-katalog, der kræver en velovervejet strategi, hvis den danske indsats ved hver enkelt begivenhed skal være optimal samtidig med, at den naturligt påkrævede spillemæssige og udviklingsmæssige konsensus skal opretholdes.
Første skridt i retning mod disse opgaver bliver, at vi indkalder til træningssamling den 12. april 2010 for tre dage senere at deltage i Bring Cup i Norge, hvor såvel vores A-landshold som B-landshold skal op imod tre så stærke håndboldnationer som Tyskland, Sverige og Norge.
De spillere, der skal deltage ved den lejlighed, udtages i løbet af marts måned og i forbindelse med offentliggørelsen af såvel A-trup som B-trup er det mig en fornøjelse at indbyde dig til et
"Udvidet pressemøde"
på Vejle Center Hotel
Willy Sørensens Plads 3
7100 Vejle
Mandag den 22. marts klokken 13.00
På dette møde vil jeg - udover naturligvis at præsentere holdene til Bring Cup - orientere om de elementer, jeg mener, bør indgå i overvejelserne forud for de tre ovenfor nævnte slutrunder.
Hvilke tendenser såvel i vores eget som i vores modstanderes spillemæssige koncept(er) bør indgå i de strategiske overvejelser forud for udtagelse af spillere og valg af strategi.?
I den forbindelse vil jeg kort orientere om indholdet af den talenttræning, der foregår i Dansk Håndbold Forbunds regi.
Grundig analyse af det forhåndenværende spillermateriale i forhold til, hvem der reelt kan vinde medaljer til Danmark.
Strategi for afvikling af de spillere, der gennem de seneste mange år har spillet landsholdet til fem sæt medaljer ved internationale turneringer samt ikke mindst strategi for udvikling og indslusning af de spillere, der skal afløse dem.
Der vil efterfølgende blive mulighed for afklarende spørgsmål til såvel overståede som kommende mesterskaber med det mål for øje, at dansk herrehåndbold fastholder og meget gerne udbygger sit høje internationale niveau.
Velkommen
Med venlig hilsen
Ulrik Wilbek
- Fuldt hus på Færøerne til U18
Barsk lodtrækning for FCK og Kolding
Det blev til to meget svære modstandere for de danske hold, da der i dag blev trukket lod til 1/8-dels finalerne i mændenes Champions League-turnering.
FCK Håndbold får fornøjelsen af at møde THW Kiel fra Tyskland, mens KIF Kolding møder franske Montpellier med blandt andet Nikola Karabatic på holdet.
Begge de danske hold spiller den første kamp på hjemmebane i perioden den 24. til den 28. marts, mens returopgøret på udebane finder sted fra den 31. marts til den 4. april.
DHF TurneringsNyt
Turneringsnyt nr. 28 fra Klubelitesektionen er klar.
TurneringsNyt
Dommer- og kampansættelser
Med venlig hilsen
Dansk Håndbold Forbund
Holdene til VM for klubhold klar
Af: Lars Graabek, 03.03.2010
Håndbolden går nu fodbolden i bedene og afholder for første gang et VM for klubhold fra den 17. til den 21. maj i skyskraberbyen Doha i Qatar. Der er på nuværende tidspunkt fundet fire af de seks deltagende mandskaber til VM-turneringen, som IHF står bag, og som kaldes for The SuperGlobe.
Europa repræsenteres af Champions League-mestrene fra Ciudad Real, Al Sadd/Qatar stiller op som værter for turneringen, Sulaibikhat Club fra Kuwait repræsenterer Asien, mens Unopar Fel Sercomtel fra Brasilien stiller op som Sydamerikas udvalgte mandskab. De to hold fra Oceanien og Afrika findes først til april.
Den 6. marts trækkes der lod til turneringen i ørkenstaten Qatar, der skal arrangere begivenheden de næste fire år.
Jørgensen og Laen stopper på landsholdet
af: Finn T. Jensen
Efter at have benyttet sig af den landstræner-bevilligede tænkepause oven på EM i Østrig har såvel Lars Jørgensen som Torsten Laen meddelt Ulrik Wilbek, at de ikke længere er til disposition for det danske herrelandshold.
"Jeg har overvejet situationen endog meget nøje og er kommet dertil, at jeg ikke vil kunne levere en 110 procent indsats i landsholdssammenhæng frem til et eventuelt OL i London 2012 - og så vil jeg hellere sige fra nu," siger Lars Jørgensen om sin beslutning.
"For mig er det at spille på landsholdet den ultimative ære, og derfor skal det også være helhjertet - og mere til - når jeg trækker den røde trøje over hovedet," siger forsvarsspecialisten videre og understreger, at han i lighed med sin mangeårige værelseskammerat Kasper Hvidt ikke vil være blankt afvisende over for Ulrik Wilbek, hvis landsholdet en dag kommer i en situation, hvor man står og mangler lige præcis de spidskompetencer, han kan byde ind med.
Torsten Laen har været igennem overvejelser, der til forveksling ligner Lars Jørgensens, og efter 152 kampe for Danmark vil fynboen nu udelukkende koncentrere sig op opgaverne for sin tyske klub, Füchse Berlin.
"Jeg er utroligt stolt over at have repræsenteret Danmark så mange gange gennem de seneste 10 år," siger 30-årige Laen, der fik sin debut på A-landsholdet i 1999 - præcis en måned efter sin 20 års fødselsdag.
På det tidspunkt var et år ældre Lars Jørgensen allerede fast etableret på A-landsholdet med hele tre kampe på sit CV og efter kampen mod Spanien ved EM i Østrig er Jørgensen med sine 192 landskampe den 9.mest benyttede spiller på det danske herrelandshold nogensinde.
Og de to frameldinger er blevet modtaget med fuld forståelse hos landstræneren.
"Jeg synes kun, man kan have respekt for den beslutning, Laen og Jørgensen har truffet, ligesom man kun kan have beundring til overs for den indsats, de begge har ydet for det danske håndbold siden de begge debuterede i 1999," siger Ulrik Wilbek.
"International håndbold i dag er på et niveau, hvor det ikke er nok, bare at være 98% til stede. Så når Torsten Laen og Lars Jørgensen kan mærke, at de sidste marginaler mangler - ja, så er det modent og et rigtigt valg, de hver for sig har truffet."
Fakta:
Lars Jørgensen
Født: 03.02. 1978
Klub: AG Håndbold
Tidligere klubber: Fladsaa, Næstved/Herlufsholm, ROAR, Virum/Sorgenfri, BM Altea, Portland San Antonio
Landskampe/mål: A: 192/144, U: 36/103, Y: 20/68
Torsten Laen
Født: 26.11. 1979
Klub: Füchse Berlin
Tidligere klubber: Aarup, GOG, BM Ciudad Real
Landskampe/mål: A: 152/257, U: 17/13
VM-kval spilles i St. Gallen
af: Finn T. Jensen
Sporthalle Kreuzbleiche i smukt beliggende St. Gallen tæt på Bodensee kommer til at danne ramme om returopgøret mellem Danmark og Schweiz i play-off kvalifikationen til VM i herrehåndbold i Sverige 2011.
Kampen er fastsat til søndag den 20. juni klokken 16.45 og den vises på Danmarks Radio.
Den relativt nye arena har plads til 3100 tilskuere fordelt på 1600 siddepladser og 1500 ståpladser, og den er til daglig hjemmebane for St. Ottmar/St. Gallen - en traditionsrig klub, som ud over at indtage en aktuel 5. plads i den schweiziske liga, og udover i aften, fredag den 26. februar at skulle spille semifinale i den schweiziske pokalturnering ude mod Pfadi Winterthur, har dansk assistenttræner i skikkelse af Dan Hansen.
Første opgør mellem Danmark og Schweiz spilles søndag den 13. juni klokken 20.15 og vises direkte på TV 2. Spillestedet er endnu ikke fastlagt.
EHF vil have gransket Moustafa
Af: Lars Graabek, 25.02.2010
Det Europæiske Håndbold Forbund (EHF) går nu ind i sagen om Hassan Moustafa, præsidenten for Det Internationale Håndbold Forbund (IHF) og hans aflønning af medieagenturet Sportive. EHF har i et brev til IHF's ledelse opfordret til, at et uvildigt selskab reviderer IHF's økonomiske forhold og ledelsens ageren.
EHF er, ifølge deres hjemmeside, gentagne gange blevet bedt om at forholde sig til Hassan Moustafas økonomiske forbindelser, siden 'der Spiegel' afslørede, at den egyptiske præsident havde en privat kontrakt med medieagenturet Sportfive til en værdi af næsten 4,5 mio. kr. i en periode, der faldt sammen med, at Sportfive i en periode frem til udgangen af 2009 stod for salget af verdenshåndboldens tv-rettigheder.
Hassan Moustafa har straks givet udtryk for, at han er villig til at følge EHF's opfordring, så han kan få sat stop for de mange beskyldninger mod ham og hans økonomiske forhold.
Landsholdslæge: En ærgerlig udvikling
af: Finn T. Jensen
"Der skal ikke herske den mindste tvivl om, at vi i det danske herrelandsholds sundhedssektor har den dybeste medfølelse med Michael V. Knudsen og at vi inderligt håber, at hans knæoperation senere i dag, torsdag den 25. februar, forløber ukompliceret, så han slipper for efterfølgende gener og snarest muligt kan genoptage sit normale virke - ikke mindst naturligvis håndboldkarrieren."
Som alle andre implicerede er den danske landsholdslæge Steen Bo Kalms ked af den udvikling, Michael Knudsens knæskade har taget og som nu betyder, at den stærke stregspiller må opereres for en brusksamling.
"Udover at det er forfærdeligt ærgerligt, at Michael Knudsen på grund af denne operation er tvunget til at sidde uden for resten af sæsonen, kommer det overraskende for mig, at hans klub, SG Flensburg-Handewitt, har reageret så kraftigt, som tilfældet tilsyneladende er," siger Steen Bo Kalms videre.
"I landsholdsledelsen ønsker vi naturligvis ikke at fralægge os ansvar for vores spilleres helbred, og i dette tilfælde har vi efter min bedste overbevisning ikke alene handlet ansvarligt, vi har også under hele forløbet op til og under slutrunden om europamesterskaberne i Østrig været i konstant dialog med Flensburg-Handewitts læge, Hauke Mommsen," siger Steen Bo Kalms.
"Kort fortalt har Mommsen selv på baggrund af de problemer, der var med Michael Knudsens knæ i træningslejren op til EM tilset skaden i Flensburg den 14. januar. På den baggrund foretog vi i landsholdets sundhedssektor på selve ankomstdagen i Linz, den 17. januar, en MR-scanning på et lokalt hospital for at have det bedst mulige vurderingsgrundlag i forhold til, hvorvidt det var forsvarligt at lade Michael Knudsen spille eller ej."
"Denne scanning blev primært vurderet af mig og en traumatolog på hospitalet i Linz, og først næste dag udkom en beskrivelse fra sygehuset, som påviste knogleødem i laterale femuropatelarled. Der var ingen menisk eller ledbåndsskader i knæet og der blev ikke beskrevet brusklæsioner."
"Jeg sendte denne beskrivelse og min egen kommentar til Flensburgs læge samme dag på fax, og kontaktede senere samme dag Mommsen pr. telefon, hvor vi var enige om at lade Michael spille under den forudsætning, at han ikke oplevede forværring efter kampene," siger Steen Bo Kalms.
"Dagligt under EM blev Michael tilset og behandlet af erfarne fysioterapeuter og af mig. Der blev dagligt udmålt knæomfang, bevægelse og stabilitet, og der blev på intet tidspunkt konstateret forværringer. Michael blev intensivt behandlet på ikke kampdage, han bar støttende forbinding mellem kampene - ligesom han naturligvis bar knæbeskytter under kampene. Så ud fra en lægelig betragtning, har jeg svært ved at se, hvordan Michael Knudsens deltagelse i kampene kan have forværret traumatiseringen af hans knæ."
"Disse betragtninger ændrer naturligvis ikke på Michael Knudsens nuværende ulykkelige situation, men de kaster forhåbentlig et lys over, at hans knæproblemer er blevet behandlet med den største ansvarlighed under landsholdets optakt til og deltagelse i EM i januar måned," siger landsholdslæge Steen Bo Kalms.
Fuldt hus på Færøerne til U18
Af: Lars Graabek, 24.02.2010
Tre sejre ud tre mulige kunne landstræner Heine Eriksen skrive ind på kontoen efter Dame-U18's nyligt overståede træningslejr på Færøerne. De små øers A-landshold tabte med 17-34, U21-pigerne måtte lægge ryg til en basker på 20-32, mens de færøske mestre fra Stjørnan overgav sig efter 19-29 til de sejrsvante U17-europamestre.
Selv om modstanden måske ikke var benhård, fik holdet et stort udbytte af turen ifølge Heine Eriksen: "Til sommer skal vi både til VM og ungdoms-OL, så det var fremragende, at vi fik prøvet en masse spillere af. Lidt overraskende dækkede alle holdene meget offensivt, hvilket dog passer os godt i forhold til vores forberedelser. Vi arbejder selv med et offensivt forsvar, så vi har fået en masse gode erfaringer med hjem i bagagen."
Hvis man tror, at det kun er herhjemme, der er faldet meget sne, skal man blot tage en tur op til Færøerne, hvor det er væltet ned på det seneste. "Der var så meget sne, at flere af vores ture desværre blev aflyst, men vi har mødt en masse flinke mennesker, haft perfekte træningsforhold og virkelig fået nydt naturen," fortæller Heine Eriksen.
Næste opgave for U18-landsholdet er de åbne skandinaviske mesterskaber i Kolding-området, hvor danskerne i påsken møder Norge, Sverige og Frankrig.
Målscorere på turen
|
Navn
|
mål
|
|
Mia Biltoft
|
5
|
|
Kathrine Heindahl
|
8
|
|
Simone Kristiansen
|
4
|
|
Stine Knudsen
|
7
|
|
Signe Sjølund Pedersen
|
15
|
|
Louise Kristensen
|
10
|
|
Fie Woller
|
1
|
|
Rikke Ebbesen
|
4
|
|
Louise Burgaard Madsen
|
12
|
|
Mathilde Kristensen
|
6
|
|
Amanda E. Brogaard
|
3
|
|
Julie Parkhøi
|
7
|
|
Janne Brandt Andersen
|
5
|
|
Pernille Clausen
|
2
|
|
Anne Sofie Hjort
|
2
|
|
Cecilie Woller
|
3
|
|
Amanda Brogaard
|
3
|
Team Tvis trak Gummersbach
Af: Lars Graabek, 23.02.2010
Det blev til tysk modstand for Team Tvis Holstebro, da EHF i dag trak lod til mændenes kvartfinaler i pokalvindernes turnering. De jyske pokalmestre møder VfL Gummersbach, som i forrige runde med besvær slog portugisiske Braga ud efter to knebne sejre.
VfL Gummersbach ligger pt. på ottendepladsen i Bundesligaen. Deres mest markante profiler er den islandske stregkæmpe Robert Gunnarsson, Østrigs bedste spiller fra EM, Victor Szylagyi, samt den kroatiske venstreback Drago Vukovic.
Den først kvartfinale spilles i Holstebro den 27.-28. marts, mens returopgøret afvikles weekenden efter den 3.-4. april i Tyskland.
Kære håndboldjournalist/ekspert
Inden for de nærmeste 30 måneder venter der i tilfælde af succes i forbindelse med kvalifikations-procedurerne tre store, interessante og på mange niveauer afgørende slutrunder for det danske herrelandshold i håndbold: VM i Sverige 2011, EM i Serbien 2012 og endelig OL i London senere samme år.
Set i såvel et resultatmæssigt som ressourcemæssigt lys et opgave-katalog, der kræver en velovervejet strategi, hvis den danske indsats ved hver enkelt begivenhed skal være optimal samtidig med, at den naturligt påkrævede spillemæssige og udviklingsmæssige konsensus skal opretholdes.
Første skridt i retning mod disse opgaver bliver, at vi indkalder til træningssamling den 12. april 2010 for tre dage senere at deltage i Bring Cup i Norge, hvor såvel vores A-landshold som B-landshold skal op imod tre så stærke håndboldnationer som Tyskland, Sverige og Norge.
De spillere, der skal deltage ved den lejlighed, udtages i løbet af marts måned og i forbindelse med offentliggørelsen af såvel A-trup som B-trup er det mig en fornøjelse at indbyde dig til et
"Udvidet pressemøde"
på Vejle Center Hotel
Willy Sørensens Plads 3
7100 Vejle
Mandag den 22. marts klokken 13.00
På dette møde vil jeg - udover naturligvis at præsentere holdene til Bring Cup - orientere om de elementer, jeg mener, bør indgå i overvejelserne forud for de tre ovenfor nævnte slutrunder.
Hvilke tendenser såvel i vores eget som i vores modstanderes spillemæssige koncept(er) bør indgå i de strategiske overvejelser forud for udtagelse af spillere og valg af strategi.?
I den forbindelse vil jeg kort orientere om indholdet af den talenttræning, der foregår i Dansk Håndbold Forbunds regi.
Grundig analyse af det forhåndenværende spillermateriale i forhold til, hvem der reelt kan vinde medaljer til Danmark.
Strategi for afvikling af de spillere, der gennem de seneste mange år har spillet landsholdet til fem sæt medaljer ved internationale turneringer samt ikke mindst strategi for udvikling og indslusning af de spillere, der skal afløse dem.
Der vil efterfølgende blive mulighed for afklarende spørgsmål til såvel overståede som kommende mesterskaber med det mål for øje, at dansk herrehåndbold fastholder og meget gerne udbygger sit høje internationale niveau.
Velkommen
Med venlig hilsen
Ulrik Wilbek
- Team Tvis trak Gummersbach
Barsk lodtrækning for FCK og Kolding
Det blev til to meget svære modstandere for de danske hold, da der i dag blev trukket lod til 1/8-dels finalerne i mændenes Champions League-turnering.
FCK Håndbold får fornøjelsen af at møde THW Kiel fra Tyskland, mens KIF Kolding møder franske Montpellier med blandt andet Nikola Karabatic på holdet.
Begge de danske hold spiller den første kamp på hjemmebane i perioden den 24. til den 28. marts, mens returopgøret på udebane finder sted fra den 31. marts til den 4. april.
DHF TurneringsNyt
Turneringsnyt nr. 28 fra Klubelitesektionen er klar.
TurneringsNyt
Dommer- og kampansættelser
Med venlig hilsen
Dansk Håndbold Forbund
Holdene til VM for klubhold klar
Af: Lars Graabek, 03.03.2010
Håndbolden går nu fodbolden i bedene og afholder for første gang et VM for klubhold fra den 17. til den 21. maj i skyskraberbyen Doha i Qatar. Der er på nuværende tidspunkt fundet fire af de seks deltagende mandskaber til VM-turneringen, som IHF står bag, og som kaldes for The SuperGlobe.
Europa repræsenteres af Champions League-mestrene fra Ciudad Real, Al Sadd/Qatar stiller op som værter for turneringen, Sulaibikhat Club fra Kuwait repræsenterer Asien, mens Unopar Fel Sercomtel fra Brasilien stiller op som Sydamerikas udvalgte mandskab. De to hold fra Oceanien og Afrika findes først til april.
Den 6. marts trækkes der lod til turneringen i ørkenstaten Qatar, der skal arrangere begivenheden de næste fire år.
Jørgensen og Laen stopper på landsholdet
af: Finn T. Jensen
Efter at have benyttet sig af den landstræner-bevilligede tænkepause oven på EM i Østrig har såvel Lars Jørgensen som Torsten Laen meddelt Ulrik Wilbek, at de ikke længere er til disposition for det danske herrelandshold.
"Jeg har overvejet situationen endog meget nøje og er kommet dertil, at jeg ikke vil kunne levere en 110 procent indsats i landsholdssammenhæng frem til et eventuelt OL i London 2012 - og så vil jeg hellere sige fra nu," siger Lars Jørgensen om sin beslutning.
"For mig er det at spille på landsholdet den ultimative ære, og derfor skal det også være helhjertet - og mere til - når jeg trækker den røde trøje over hovedet," siger forsvarsspecialisten videre og understreger, at han i lighed med sin mangeårige værelseskammerat Kasper Hvidt ikke vil være blankt afvisende over for Ulrik Wilbek, hvis landsholdet en dag kommer i en situation, hvor man står og mangler lige præcis de spidskompetencer, han kan byde ind med.
Torsten Laen har været igennem overvejelser, der til forveksling ligner Lars Jørgensens, og efter 152 kampe for Danmark vil fynboen nu udelukkende koncentrere sig op opgaverne for sin tyske klub, Füchse Berlin.
"Jeg er utroligt stolt over at have repræsenteret Danmark så mange gange gennem de seneste 10 år," siger 30-årige Laen, der fik sin debut på A-landsholdet i 1999 - præcis en måned efter sin 20 års fødselsdag.
På det tidspunkt var et år ældre Lars Jørgensen allerede fast etableret på A-landsholdet med hele tre kampe på sit CV og efter kampen mod Spanien ved EM i Østrig er Jørgensen med sine 192 landskampe den 9.mest benyttede spiller på det danske herrelandshold nogensinde.
Og de to frameldinger er blevet modtaget med fuld forståelse hos landstræneren.
"Jeg synes kun, man kan have respekt for den beslutning, Laen og Jørgensen har truffet, ligesom man kun kan have beundring til overs for den indsats, de begge har ydet for det danske håndbold siden de begge debuterede i 1999," siger Ulrik Wilbek.
"International håndbold i dag er på et niveau, hvor det ikke er nok, bare at være 98% til stede. Så når Torsten Laen og Lars Jørgensen kan mærke, at de sidste marginaler mangler - ja, så er det modent og et rigtigt valg, de hver for sig har truffet."
Fakta:
Lars Jørgensen
Født: 03.02. 1978
Klub: AG Håndbold
Tidligere klubber: Fladsaa, Næstved/Herlufsholm, ROAR, Virum/Sorgenfri, BM Altea, Portland San Antonio
Landskampe/mål: A: 192/144, U: 36/103, Y: 20/68
Torsten Laen
Født: 26.11. 1979
Klub: Füchse Berlin
Tidligere klubber: Aarup, GOG, BM Ciudad Real
Landskampe/mål: A: 152/257, U: 17/13
VM-kval spilles i St. Gallen
af: Finn T. Jensen
Sporthalle Kreuzbleiche i smukt beliggende St. Gallen tæt på Bodensee kommer til at danne ramme om returopgøret mellem Danmark og Schweiz i play-off kvalifikationen til VM i herrehåndbold i Sverige 2011.
Kampen er fastsat til søndag den 20. juni klokken 16.45 og den vises på Danmarks Radio.
Den relativt nye arena har plads til 3100 tilskuere fordelt på 1600 siddepladser og 1500 ståpladser, og den er til daglig hjemmebane for St. Ottmar/St. Gallen - en traditionsrig klub, som ud over at indtage en aktuel 5. plads i den schweiziske liga, og udover i aften, fredag den 26. februar at skulle spille semifinale i den schweiziske pokalturnering ude mod Pfadi Winterthur, har dansk assistenttræner i skikkelse af Dan Hansen.
Første opgør mellem Danmark og Schweiz spilles søndag den 13. juni klokken 20.15 og vises direkte på TV 2. Spillestedet er endnu ikke fastlagt.
EHF vil have gransket Moustafa
Af: Lars Graabek, 25.02.2010
Det Europæiske Håndbold Forbund (EHF) går nu ind i sagen om Hassan Moustafa, præsidenten for Det Internationale Håndbold Forbund (IHF) og hans aflønning af medieagenturet Sportive. EHF har i et brev til IHF's ledelse opfordret til, at et uvildigt selskab reviderer IHF's økonomiske forhold og ledelsens ageren.
EHF er, ifølge deres hjemmeside, gentagne gange blevet bedt om at forholde sig til Hassan Moustafas økonomiske forbindelser, siden 'der Spiegel' afslørede, at den egyptiske præsident havde en privat kontrakt med medieagenturet Sportfive til en værdi af næsten 4,5 mio. kr. i en periode, der faldt sammen med, at Sportfive i en periode frem til udgangen af 2009 stod for salget af verdenshåndboldens tv-rettigheder.
Hassan Moustafa har straks givet udtryk for, at han er villig til at følge EHF's opfordring, så han kan få sat stop for de mange beskyldninger mod ham og hans økonomiske forhold.
Landsholdslæge: En ærgerlig udvikling
af: Finn T. Jensen
"Der skal ikke herske den mindste tvivl om, at vi i det danske herrelandsholds sundhedssektor har den dybeste medfølelse med Michael V. Knudsen og at vi inderligt håber, at hans knæoperation senere i dag, torsdag den 25. februar, forløber ukompliceret, så han slipper for efterfølgende gener og snarest muligt kan genoptage sit normale virke - ikke mindst naturligvis håndboldkarrieren."
Som alle andre implicerede er den danske landsholdslæge Steen Bo Kalms ked af den udvikling, Michael Knudsens knæskade har taget og som nu betyder, at den stærke stregspiller må opereres for en brusksamling.
"Udover at det er forfærdeligt ærgerligt, at Michael Knudsen på grund af denne operation er tvunget til at sidde uden for resten af sæsonen, kommer det overraskende for mig, at hans klub, SG Flensburg-Handewitt, har reageret så kraftigt, som tilfældet tilsyneladende er," siger Steen Bo Kalms videre.
"I landsholdsledelsen ønsker vi naturligvis ikke at fralægge os ansvar for vores spilleres helbred, og i dette tilfælde har vi efter min bedste overbevisning ikke alene handlet ansvarligt, vi har også under hele forløbet op til og under slutrunden om europamesterskaberne i Østrig været i konstant dialog med Flensburg-Handewitts læge, Hauke Mommsen," siger Steen Bo Kalms.
"Kort fortalt har Mommsen selv på baggrund af de problemer, der var med Michael Knudsens knæ i træningslejren op til EM tilset skaden i Flensburg den 14. januar. På den baggrund foretog vi i landsholdets sundhedssektor på selve ankomstdagen i Linz, den 17. januar, en MR-scanning på et lokalt hospital for at have det bedst mulige vurderingsgrundlag i forhold til, hvorvidt det var forsvarligt at lade Michael Knudsen spille eller ej."
"Denne scanning blev primært vurderet af mig og en traumatolog på hospitalet i Linz, og først næste dag udkom en beskrivelse fra sygehuset, som påviste knogleødem i laterale femuropatelarled. Der var ingen menisk eller ledbåndsskader i knæet og der blev ikke beskrevet brusklæsioner."
"Jeg sendte denne beskrivelse og min egen kommentar til Flensburgs læge samme dag på fax, og kontaktede senere samme dag Mommsen pr. telefon, hvor vi var enige om at lade Michael spille under den forudsætning, at han ikke oplevede forværring efter kampene," siger Steen Bo Kalms.
"Dagligt under EM blev Michael tilset og behandlet af erfarne fysioterapeuter og af mig. Der blev dagligt udmålt knæomfang, bevægelse og stabilitet, og der blev på intet tidspunkt konstateret forværringer. Michael blev intensivt behandlet på ikke kampdage, han bar støttende forbinding mellem kampene - ligesom han naturligvis bar knæbeskytter under kampene. Så ud fra en lægelig betragtning, har jeg svært ved at se, hvordan Michael Knudsens deltagelse i kampene kan have forværret traumatiseringen af hans knæ."
"Disse betragtninger ændrer naturligvis ikke på Michael Knudsens nuværende ulykkelige situation, men de kaster forhåbentlig et lys over, at hans knæproblemer er blevet behandlet med den største ansvarlighed under landsholdets optakt til og deltagelse i EM i januar måned," siger landsholdslæge Steen Bo Kalms.
Fuldt hus på Færøerne til U18
Af: Lars Graabek, 24.02.2010
Tre sejre ud tre mulige kunne landstræner Heine Eriksen skrive ind på kontoen efter Dame-U18's nyligt overståede træningslejr på Færøerne. De små øers A-landshold tabte med 17-34, U21-pigerne måtte lægge ryg til en basker på 20-32, mens de færøske mestre fra Stjørnan overgav sig efter 19-29 til de sejrsvante U17-europamestre.
Selv om modstanden måske ikke var benhård, fik holdet et stort udbytte af turen ifølge Heine Eriksen: "Til sommer skal vi både til VM og ungdoms-OL, så det var fremragende, at vi fik prøvet en masse spillere af. Lidt overraskende dækkede alle holdene meget offensivt, hvilket dog passer os godt i forhold til vores forberedelser. Vi arbejder selv med et offensivt forsvar, så vi har fået en masse gode erfaringer med hjem i bagagen."
Hvis man tror, at det kun er herhjemme, der er faldet meget sne, skal man blot tage en tur op til Færøerne, hvor det er væltet ned på det seneste. "Der var så meget sne, at flere af vores ture desværre blev aflyst, men vi har mødt en masse flinke mennesker, haft perfekte træningsforhold og virkelig fået nydt naturen," fortæller Heine Eriksen.
Næste opgave for U18-landsholdet er de åbne skandinaviske mesterskaber i Kolding-området, hvor danskerne i påsken møder Norge, Sverige og Frankrig.
Målscorere på turen
|
Navn
|
mål
|
|
Mia Biltoft
|
5
|
|
Kathrine Heindahl
|
8
|
|
Simone Kristiansen
|
4
|
|
Stine Knudsen
|
7
|
|
Signe Sjølund Pedersen
|
15
|
|
Louise Kristensen
|
10
|
|
Fie Woller
|
1
|
|
Rikke Ebbesen
|
4
|
|
Louise Burgaard Madsen
|
12
|
|
Mathilde Kristensen
|
6
|
|
Amanda E. Brogaard
|
3
|
|
Julie Parkhøi
|
7
|
|
Janne Brandt Andersen
|
5
|
|
Pernille Clausen
|
2
|
|
Anne Sofie Hjort
|
2
|
|
Cecilie Woller
|
3
|
|
Amanda Brogaard
|
3
|
Team Tvis trak Gummersbach
Af: Lars Graabek, 23.02.2010
Det blev til tysk modstand for Team Tvis Holstebro, da EHF i dag trak lod til mændenes kvartfinaler i pokalvindernes turnering. De jyske pokalmestre møder VfL Gummersbach, som i forrige runde med besvær slog portugisiske Braga ud efter to knebne sejre.
VfL Gummersbach ligger pt. på ottendepladsen i Bundesligaen. Deres mest markante profiler er den islandske stregkæmpe Robert Gunnarsson, Østrigs bedste spiller fra EM, Victor Szylagyi, samt den kroatiske venstreback Drago Vukovic.
Den først kvartfinale spilles i Holstebro den 27.-28. marts, mens returopgøret afvikles weekenden efter den 3.-4. april i Tyskland.
Kære håndboldjournalist/ekspert
Inden for de nærmeste 30 måneder venter der i tilfælde af succes i forbindelse med kvalifikations-procedurerne tre store, interessante og på mange niveauer afgørende slutrunder for det danske herrelandshold i håndbold: VM i Sverige 2011, EM i Serbien 2012 og endelig OL i London senere samme år.
Set i såvel et resultatmæssigt som ressourcemæssigt lys et opgave-katalog, der kræver en velovervejet strategi, hvis den danske indsats ved hver enkelt begivenhed skal være optimal samtidig med, at den naturligt påkrævede spillemæssige og udviklingsmæssige konsensus skal opretholdes.
Første skridt i retning mod disse opgaver bliver, at vi indkalder til træningssamling den 12. april 2010 for tre dage senere at deltage i Bring Cup i Norge, hvor såvel vores A-landshold som B-landshold skal op imod tre så stærke håndboldnationer som Tyskland, Sverige og Norge.
De spillere, der skal deltage ved den lejlighed, udtages i løbet af marts måned og i forbindelse med offentliggørelsen af såvel A-trup som B-trup er det mig en fornøjelse at indbyde dig til et
"Udvidet pressemøde"
på Vejle Center Hotel
Willy Sørensens Plads 3
7100 Vejle
Mandag den 22. marts klokken 13.00
På dette møde vil jeg - udover naturligvis at præsentere holdene til Bring Cup - orientere om de elementer, jeg mener, bør indgå i overvejelserne forud for de tre ovenfor nævnte slutrunder.
Hvilke tendenser såvel i vores eget som i vores modstanderes spillemæssige koncept(er) bør indgå i de strategiske overvejelser forud for udtagelse af spillere og valg af strategi.?
I den forbindelse vil jeg kort orientere om indholdet af den talenttræning, der foregår i Dansk Håndbold Forbunds regi.
Grundig analyse af det forhåndenværende spillermateriale i forhold til, hvem der reelt kan vinde medaljer til Danmark.
Strategi for afvikling af de spillere, der gennem de seneste mange år har spillet landsholdet til fem sæt medaljer ved internationale turneringer samt ikke mindst strategi for udvikling og indslusning af de spillere, der skal afløse dem.
Der vil efterfølgende blive mulighed for afklarende spørgsmål til såvel overståede som kommende mesterskaber med det mål for øje, at dansk herrehåndbold fastholder og meget gerne udbygger sit høje internationale niveau.
Velkommen
Med venlig hilsen
Ulrik Wilbek
- Indkaldelse til Pressemøde
Barsk lodtrækning for FCK og Kolding
Det blev til to meget svære modstandere for de danske hold, da der i dag blev trukket lod til 1/8-dels finalerne i mændenes Champions League-turnering.
FCK Håndbold får fornøjelsen af at møde THW Kiel fra Tyskland, mens KIF Kolding møder franske Montpellier med blandt andet Nikola Karabatic på holdet.
Begge de danske hold spiller den første kamp på hjemmebane i perioden den 24. til den 28. marts, mens returopgøret på udebane finder sted fra den 31. marts til den 4. april.
DHF TurneringsNyt
Turneringsnyt nr. 28 fra Klubelitesektionen er klar.
TurneringsNyt
Dommer- og kampansættelser
Med venlig hilsen
Dansk Håndbold Forbund
Holdene til VM for klubhold klar
Af: Lars Graabek, 03.03.2010
Håndbolden går nu fodbolden i bedene og afholder for første gang et VM for klubhold fra den 17. til den 21. maj i skyskraberbyen Doha i Qatar. Der er på nuværende tidspunkt fundet fire af de seks deltagende mandskaber til VM-turneringen, som IHF står bag, og som kaldes for The SuperGlobe.
Europa repræsenteres af Champions League-mestrene fra Ciudad Real, Al Sadd/Qatar stiller op som værter for turneringen, Sulaibikhat Club fra Kuwait repræsenterer Asien, mens Unopar Fel Sercomtel fra Brasilien stiller op som Sydamerikas udvalgte mandskab. De to hold fra Oceanien og Afrika findes først til april.
Den 6. marts trækkes der lod til turneringen i ørkenstaten Qatar, der skal arrangere begivenheden de næste fire år.
Jørgensen og Laen stopper på landsholdet
af: Finn T. Jensen
Efter at have benyttet sig af den landstræner-bevilligede tænkepause oven på EM i Østrig har såvel Lars Jørgensen som Torsten Laen meddelt Ulrik Wilbek, at de ikke længere er til disposition for det danske herrelandshold.
"Jeg har overvejet situationen endog meget nøje og er kommet dertil, at jeg ikke vil kunne levere en 110 procent indsats i landsholdssammenhæng frem til et eventuelt OL i London 2012 - og så vil jeg hellere sige fra nu," siger Lars Jørgensen om sin beslutning.
"For mig er det at spille på landsholdet den ultimative ære, og derfor skal det også være helhjertet - og mere til - når jeg trækker den røde trøje over hovedet," siger forsvarsspecialisten videre og understreger, at han i lighed med sin mangeårige værelseskammerat Kasper Hvidt ikke vil være blankt afvisende over for Ulrik Wilbek, hvis landsholdet en dag kommer i en situation, hvor man står og mangler lige præcis de spidskompetencer, han kan byde ind med.
Torsten Laen har været igennem overvejelser, der til forveksling ligner Lars Jørgensens, og efter 152 kampe for Danmark vil fynboen nu udelukkende koncentrere sig op opgaverne for sin tyske klub, Füchse Berlin.
"Jeg er utroligt stolt over at have repræsenteret Danmark så mange gange gennem de seneste 10 år," siger 30-årige Laen, der fik sin debut på A-landsholdet i 1999 - præcis en måned efter sin 20 års fødselsdag.
På det tidspunkt var et år ældre Lars Jørgensen allerede fast etableret på A-landsholdet med hele tre kampe på sit CV og efter kampen mod Spanien ved EM i Østrig er Jørgensen med sine 192 landskampe den 9.mest benyttede spiller på det danske herrelandshold nogensinde.
Og de to frameldinger er blevet modtaget med fuld forståelse hos landstræneren.
"Jeg synes kun, man kan have respekt for den beslutning, Laen og Jørgensen har truffet, ligesom man kun kan have beundring til overs for den indsats, de begge har ydet for det danske håndbold siden de begge debuterede i 1999," siger Ulrik Wilbek.
"International håndbold i dag er på et niveau, hvor det ikke er nok, bare at være 98% til stede. Så når Torsten Laen og Lars Jørgensen kan mærke, at de sidste marginaler mangler - ja, så er det modent og et rigtigt valg, de hver for sig har truffet."
Fakta:
Lars Jørgensen
Født: 03.02. 1978
Klub: AG Håndbold
Tidligere klubber: Fladsaa, Næstved/Herlufsholm, ROAR, Virum/Sorgenfri, BM Altea, Portland San Antonio
Landskampe/mål: A: 192/144, U: 36/103, Y: 20/68
Torsten Laen
Født: 26.11. 1979
Klub: Füchse Berlin
Tidligere klubber: Aarup, GOG, BM Ciudad Real
Landskampe/mål: A: 152/257, U: 17/13
VM-kval spilles i St. Gallen
af: Finn T. Jensen
Sporthalle Kreuzbleiche i smukt beliggende St. Gallen tæt på Bodensee kommer til at danne ramme om returopgøret mellem Danmark og Schweiz i play-off kvalifikationen til VM i herrehåndbold i Sverige 2011.
Kampen er fastsat til søndag den 20. juni klokken 16.45 og den vises på Danmarks Radio.
Den relativt nye arena har plads til 3100 tilskuere fordelt på 1600 siddepladser og 1500 ståpladser, og den er til daglig hjemmebane for St. Ottmar/St. Gallen - en traditionsrig klub, som ud over at indtage en aktuel 5. plads i den schweiziske liga, og udover i aften, fredag den 26. februar at skulle spille semifinale i den schweiziske pokalturnering ude mod Pfadi Winterthur, har dansk assistenttræner i skikkelse af Dan Hansen.
Første opgør mellem Danmark og Schweiz spilles søndag den 13. juni klokken 20.15 og vises direkte på TV 2. Spillestedet er endnu ikke fastlagt.
EHF vil have gransket Moustafa
Af: Lars Graabek, 25.02.2010
Det Europæiske Håndbold Forbund (EHF) går nu ind i sagen om Hassan Moustafa, præsidenten for Det Internationale Håndbold Forbund (IHF) og hans aflønning af medieagenturet Sportive. EHF har i et brev til IHF's ledelse opfordret til, at et uvildigt selskab reviderer IHF's økonomiske forhold og ledelsens ageren.
EHF er, ifølge deres hjemmeside, gentagne gange blevet bedt om at forholde sig til Hassan Moustafas økonomiske forbindelser, siden 'der Spiegel' afslørede, at den egyptiske præsident havde en privat kontrakt med medieagenturet Sportfive til en værdi af næsten 4,5 mio. kr. i en periode, der faldt sammen med, at Sportfive i en periode frem til udgangen af 2009 stod for salget af verdenshåndboldens tv-rettigheder.
Hassan Moustafa har straks givet udtryk for, at han er villig til at følge EHF's opfordring, så han kan få sat stop for de mange beskyldninger mod ham og hans økonomiske forhold.
Landsholdslæge: En ærgerlig udvikling
af: Finn T. Jensen
"Der skal ikke herske den mindste tvivl om, at vi i det danske herrelandsholds sundhedssektor har den dybeste medfølelse med Michael V. Knudsen og at vi inderligt håber, at hans knæoperation senere i dag, torsdag den 25. februar, forløber ukompliceret, så han slipper for efterfølgende gener og snarest muligt kan genoptage sit normale virke - ikke mindst naturligvis håndboldkarrieren."
Som alle andre implicerede er den danske landsholdslæge Steen Bo Kalms ked af den udvikling, Michael Knudsens knæskade har taget og som nu betyder, at den stærke stregspiller må opereres for en brusksamling.
"Udover at det er forfærdeligt ærgerligt, at Michael Knudsen på grund af denne operation er tvunget til at sidde uden for resten af sæsonen, kommer det overraskende for mig, at hans klub, SG Flensburg-Handewitt, har reageret så kraftigt, som tilfældet tilsyneladende er," siger Steen Bo Kalms videre.
"I landsholdsledelsen ønsker vi naturligvis ikke at fralægge os ansvar for vores spilleres helbred, og i dette tilfælde har vi efter min bedste overbevisning ikke alene handlet ansvarligt, vi har også under hele forløbet op til og under slutrunden om europamesterskaberne i Østrig været i konstant dialog med Flensburg-Handewitts læge, Hauke Mommsen," siger Steen Bo Kalms.
"Kort fortalt har Mommsen selv på baggrund af de problemer, der var med Michael Knudsens knæ i træningslejren op til EM tilset skaden i Flensburg den 14. januar. På den baggrund foretog vi i landsholdets sundhedssektor på selve ankomstdagen i Linz, den 17. januar, en MR-scanning på et lokalt hospital for at have det bedst mulige vurderingsgrundlag i forhold til, hvorvidt det var forsvarligt at lade Michael Knudsen spille eller ej."
"Denne scanning blev primært vurderet af mig og en traumatolog på hospitalet i Linz, og først næste dag udkom en beskrivelse fra sygehuset, som påviste knogleødem i laterale femuropatelarled. Der var ingen menisk eller ledbåndsskader i knæet og der blev ikke beskrevet brusklæsioner."
"Jeg sendte denne beskrivelse og min egen kommentar til Flensburgs læge samme dag på fax, og kontaktede senere samme dag Mommsen pr. telefon, hvor vi var enige om at lade Michael spille under den forudsætning, at han ikke oplevede forværring efter kampene," siger Steen Bo Kalms.
"Dagligt under EM blev Michael tilset og behandlet af erfarne fysioterapeuter og af mig. Der blev dagligt udmålt knæomfang, bevægelse og stabilitet, og der blev på intet tidspunkt konstateret forværringer. Michael blev intensivt behandlet på ikke kampdage, han bar støttende forbinding mellem kampene - ligesom han naturligvis bar knæbeskytter under kampene. Så ud fra en lægelig betragtning, har jeg svært ved at se, hvordan Michael Knudsens deltagelse i kampene kan have forværret traumatiseringen af hans knæ."
"Disse betragtninger ændrer naturligvis ikke på Michael Knudsens nuværende ulykkelige situation, men de kaster forhåbentlig et lys over, at hans knæproblemer er blevet behandlet med den største ansvarlighed under landsholdets optakt til og deltagelse i EM i januar måned," siger landsholdslæge Steen Bo Kalms.
Fuldt hus på Færøerne til U18
Af: Lars Graabek, 24.02.2010
Tre sejre ud tre mulige kunne landstræner Heine Eriksen skrive ind på kontoen efter Dame-U18's nyligt overståede træningslejr på Færøerne. De små øers A-landshold tabte med 17-34, U21-pigerne måtte lægge ryg til en basker på 20-32, mens de færøske mestre fra Stjørnan overgav sig efter 19-29 til de sejrsvante U17-europamestre.
Selv om modstanden måske ikke var benhård, fik holdet et stort udbytte af turen ifølge Heine Eriksen: "Til sommer skal vi både til VM og ungdoms-OL, så det var fremragende, at vi fik prøvet en masse spillere af. Lidt overraskende dækkede alle holdene meget offensivt, hvilket dog passer os godt i forhold til vores forberedelser. Vi arbejder selv med et offensivt forsvar, så vi har fået en masse gode erfaringer med hjem i bagagen."
Hvis man tror, at det kun er herhjemme, der er faldet meget sne, skal man blot tage en tur op til Færøerne, hvor det er væltet ned på det seneste. "Der var så meget sne, at flere af vores ture desværre blev aflyst, men vi har mødt en masse flinke mennesker, haft perfekte træningsforhold og virkelig fået nydt naturen," fortæller Heine Eriksen.
Næste opgave for U18-landsholdet er de åbne skandinaviske mesterskaber i Kolding-området, hvor danskerne i påsken møder Norge, Sverige og Frankrig.
Målscorere på turen
|
Navn
|
mål
|
|
Mia Biltoft
|
5
|
|
Kathrine Heindahl
|
8
|
|
Simone Kristiansen
|
4
|
|
Stine Knudsen
|
7
|
|
Signe Sjølund Pedersen
|
15
|
|
Louise Kristensen
|
10
|
|
Fie Woller
|
1
|
|
Rikke Ebbesen
|
4
|
|
Louise Burgaard Madsen
|
12
|
|
Mathilde Kristensen
|
6
|
|
Amanda E. Brogaard
|
3
|
|
Julie Parkhøi
|
7
|
|
Janne Brandt Andersen
|
5
|
|
Pernille Clausen
|
2
|
|
Anne Sofie Hjort
|
2
|
|
Cecilie Woller
|
3
|
|
Amanda Brogaard
|
3
|
Team Tvis trak Gummersbach
Af: Lars Graabek, 23.02.2010
Det blev til tysk modstand for Team Tvis Holstebro, da EHF i dag trak lod til mændenes kvartfinaler i pokalvindernes turnering. De jyske pokalmestre møder VfL Gummersbach, som i forrige runde med besvær slog portugisiske Braga ud efter to knebne sejre.
VfL Gummersbach ligger pt. på ottendepladsen i Bundesligaen. Deres mest markante profiler er den islandske stregkæmpe Robert Gunnarsson, Østrigs bedste spiller fra EM, Victor Szylagyi, samt den kroatiske venstreback Drago Vukovic.
Den først kvartfinale spilles i Holstebro den 27.-28. marts, mens returopgøret afvikles weekenden efter den 3.-4. april i Tyskland.
Kære håndboldjournalist/ekspert
Inden for de nærmeste 30 måneder venter der i tilfælde af succes i forbindelse med kvalifikations-procedurerne tre store, interessante og på mange niveauer afgørende slutrunder for det danske herrelandshold i håndbold: VM i Sverige 2011, EM i Serbien 2012 og endelig OL i London senere samme år.
Set i såvel et resultatmæssigt som ressourcemæssigt lys et opgave-katalog, der kræver en velovervejet strategi, hvis den danske indsats ved hver enkelt begivenhed skal være optimal samtidig med, at den naturligt påkrævede spillemæssige og udviklingsmæssige konsensus skal opretholdes.
Første skridt i retning mod disse opgaver bliver, at vi indkalder til træningssamling den 12. april 2010 for tre dage senere at deltage i Bring Cup i Norge, hvor såvel vores A-landshold som B-landshold skal op imod tre så stærke håndboldnationer som Tyskland, Sverige og Norge.
De spillere, der skal deltage ved den lejlighed, udtages i løbet af marts måned og i forbindelse med offentliggørelsen af såvel A-trup som B-trup er det mig en fornøjelse at indbyde dig til et
"Udvidet pressemøde"
på Vejle Center Hotel
Willy Sørensens Plads 3
7100 Vejle
Mandag den 22. marts klokken 13.00
På dette møde vil jeg - udover naturligvis at præsentere holdene til Bring Cup - orientere om de elementer, jeg mener, bør indgå i overvejelserne forud for de tre ovenfor nævnte slutrunder.
Hvilke tendenser såvel i vores eget som i vores modstanderes spillemæssige koncept(er) bør indgå i de strategiske overvejelser forud for udtagelse af spillere og valg af strategi.?
I den forbindelse vil jeg kort orientere om indholdet af den talenttræning, der foregår i Dansk Håndbold Forbunds regi.
Grundig analyse af det forhåndenværende spillermateriale i forhold til, hvem der reelt kan vinde medaljer til Danmark.
Strategi for afvikling af de spillere, der gennem de seneste mange år har spillet landsholdet til fem sæt medaljer ved internationale turneringer samt ikke mindst strategi for udvikling og indslusning af de spillere, der skal afløse dem.
Der vil efterfølgende blive mulighed for afklarende spørgsmål til såvel overståede som kommende mesterskaber med det mål for øje, at dansk herrehåndbold fastholder og meget gerne udbygger sit høje internationale niveau.
Velkommen
Med venlig hilsen
Ulrik Wilbek